Strona internetowa dziennika Daily Sabah poinformowała, że w ubiegłą niedzielę Włosi dostarczyli kontenery z elementami systemu obrony przeciwlotniczej SAMP/T do tureckiego portu İskenderun w prowincji Kahramanmaraş na południu kraju. Następnie za pomocą dziesięciu lawet zestawy zostały przetransportowane na strzeżony posterunek wojskowy w miejscowości Kahramanmaraş. Razem ze sprzętem w Turcji pojawiło się również 25 członków personelu obsługi.

Włoski system przeciwlotniczy został rozmieszczony w związku ze stale występującym zagrożeniem bezpieczeństwa na granicy turecko-syryjskiej. SAMP/T zastąpi wycofane ze służby w ubiegłym roku baterie rakiet Patriot i będzie jedynie częścią pakietu pomocowego państw NATO dla Turcji. Na miejscu ma pojawić się również samolot wczesnego ostrzegania. Jednak wysłanie AWACS-a jest obecnie w fazie rozważań.

Dwie baterie SAMP/T mają stacjonować w Kahramanmaraş i w Gaziantep, czyli tam, gdzie stacjonowały wcześniej zestawy niemieckie i amerykańskie, rozmieszczone na mocy decyzji z końca 2012 roku. Jednak z uwagi na szereg czynników, w tym twardym stanowiskiem Ankary wobec ludności kurdyjskiej i zmniejszeniem zagrożenia atakiem rakietowym z terytorium Syrii, zestawy holenderskie, niemieckie i amerykańskie zostały wycofane. Włoski SAMP/T będzie współtworzył obronę przeciwlotniczą z hiszpańskimi Patriotami, które do Turcji trafiły na początku ubiegłego roku. Pod koniec 2015 roku Madryt zdecydował, że zestawy pozostaną w bazie lotniczej İncirlik w pobliżu granicy z Syrią jeszcze przez kolejny rok.

Obecnie turecka obrona przeciwlotnicza w żaden sposób nie byłaby zdolna do samodzielnego zwalczania celów balistycznych. Ankara nadal czyni wysiłki, aby pozyskać zestawy, które spełnią lokalne oczekiwania. W listopadzie 2015 roku przerwano rozmowy z koncernem CPMIEC (China Precision Machinery Export-Import Corporation) w sprawie nabycia chińskiego systemu przeciwlotniczego dalekiego zasięgu HQ-9. Krótko po tym źródła rządowe deklarowały, że Turcja oprze swoją obronę przeciwlotniczą na produktach lokalnego przemysłu. Nie upłynęło dużo czasu, gdy Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że technologia potrzebna do budowy nowoczesnego systemu obrony powietrznej zostanie pozyskana w ramach partnerstwa z firmami zagranicznymi. W listopadzie ubiegłego roku mówiło się o zainteresowaniu przeciwlotniczym SAMP/T z pociskami Aster 30 Block 1, zaś w lutym 2016 roku w stawce pojawił się MEADS.

(dailysabah.com; fot. MBDA)

MBDA