Według zdjęć satelitarnych uzyskanych przez IHS Jane’s większość grupy lotniczej Admirała Kuzniecowa operuje z bazy Humajmim. Pojawia się również więcej informacji na temat katastrofy MiG-a-29KR sprzed dwóch tygodni.

Na zdjęciach bazy Humajmim zrobionych 20 listopada widać łącznie osiem Su-33 oraz pojedynczego MiG-a-29KR. Obecnie, na podstawie dostępnych zdjęć lotniskowca, liczebność skrzydła pokładowego szacowana jest na osiem do dziesięciu Su-33 oraz trzy lub cztery MiG-i-29KR/KUBR. Oznacza to, że praktycznie całość grupy lotniczej przeniosła się z pokładu okrętu na ląd. Przyczyną tego stanu rzeczy mają być problemy z aerofiniszerami na pokładzie Kuzniecowa oraz zbytnie obciążenie samolotów udających się na misję, przez co nie są zdolne do startu bez pomocy katapulty.

Rewelacje te potwierdza nieoficjalnie Royal Navy. Ogólnie zaobserwowano dużo lotów bojowych rosyjskiego lotnictwa pokładowego, jednak zdecydowana większość startów wykonano z Humajmimu.

Problemy z aerofiniszerami miały też według portalu gazeta.ru być przyczyną katastrofy MiG-a-29KR 13 listopada. Nie mogąc wylądować myśliwiec krążył wokół lotniskowca dopóki sam nie doznał awarii obu silników. Rosyjskie ministerstwo obrony odrzuca tą wersję, twierdząc, że do katastrofy doszło z winy sprzętu podczas podejścia do lądowania.

(janes.com; fot. Igor Bubin, GNU Free Documentation License, Version 1.2)

Igor Bubin, GNU Free Documentation License, Version 1.2