Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że samobójstwa i wypadki drogowe są głównymi przyczynami śmierci żołnierzy. Dane udostępnione przez ministerstwo pokazują, że w latach 2015–2019 nastąpił 29-procentowy spadek liczby zgonów, ale nie ujawniono konkretnych liczb.

Resort obrony ujawnił powyższe ogólne dane w odpowiedzi na interpelację deputowanego do Dumy Walerija Raszkina. Deputowany powiedział, że siły zbrojne są zaniepokojone liczbą zgonów spowodowanych samobójstwami i wypadkami drogowymi, ale również wypadkami związanymi z niezachowywaniem zasad bezpieczeństwa, utonięciami i wypadkami lotniczymi.

Organizacja pozarządowa Prawo Matki szacuje, że samobójstwa stanowią 44% przyczyn śmierci rosyjskich żołnierzy, a wypadki śmiertelne związane z pełnieniem służby stanowią jedynie 4%. Według oficjalnych informacji w rosyjskich siłach zbrojnych służy 1,9 miliona żołnierzy, z czego 80% to poborowi.

Zapytanie Raszkina i odpowiedź ministerstwa obrony pojawiają się w momencie kolejnego zwiększonego zainteresowania rosyjskiej opinii publicznej zjawiskiem fali, która przetrwała mimo prób wprowadzania reform. W zeszłym roku głośny był przypadek żołnierza Ramiła Szamsutdinowa, który zabił ośmiu innych; mieli oni się znęcać nad Szamsutdinowem. W 2019 roku 19% przestępstw popełnionych przez żołnierzy dotyczyło znęcania się nad innymi żołnierzami, głównie poborowymi.

Zobacz też: Rosja podejrzewana o szpiegowanie w Davos

(thebarentsobserver.com, themoscowtimes.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0