Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że BAE Systems zaproponowało zmodernizowaną wersję wozu wsparcia bezpośredniego M8 Buford jako przyszły lekki wóz wsparcia ogniowego Mobile Protected Firepower (MPF) dla amerykańskich wojsk lądowych. Na początku marca do grona oferentów dołączyły jeszcze dwa podmioty.

Na formalne zapytanie o oferty wystosowane w listopadzie 2017 roku odpowiedziały również koncern General Dynamics Land Systems oraz konsorcjum SAIC (Science Applications International Corporation), Singapore Technology Kinetics i CMI Defence.

GDLS zaoferował czołg lekki Griffin, który powstał w wyniku integracji podwozia wykorzystywanego w bojowych wozach piechoty Ajax z wieżą stosowaną w czołgach M1A1/M1A2 Abrams i uzbrojoną w armatę XM360 kalibru 120 milimetrów. Waga modułu uzbrojenia jest większa w tym przypadku i w porównaniu z dwoma innymi ofertami pojazd nieco traci na mobilności. Griffin zyskuje jednak, jeśli chodzi o siłę ognia.

Propozycją konsorcjum jest gąsienicowy pojazd bojowy Next Generation Armored Fighting Vehicle, zaprojektowany specjalnie dla singapurskich wojsk lądowych, ale zintegrowany z systemem wieżowym CMI Cockerill Series 3105 uzbrojonym w wysokociśnieniową armatę kalibru 105 milimetrów. Na marginesie wypada zauważyć, że do jednostek liniowych w singapurskich siłach zbrojnych trafi w 2019 roku.

– W kwietniu 2018 roku dostarczymy prototyp do prób. Jesteśmy po ciężkich testach, kontrolach modułu uzbrojenia i systemu kierowania ogniem. Zintegrowaliśmy je z podwoziem i spisaliśmy się znakomicie pod względem spełnienia wszystkich wymogów w zakresie mobilności – powiedział jeden z prezesów SAIC, Jim Scanlon.

Oferenci mogli składać propozycje do początku marca. Ostateczne oferty można składać do 1 kwietnia 2018 roku.

Zobacz też: Ruszyły testy pojazdów L-ATV

(janes.com, armyrecognition.com)

US Army