Szwedzka agencja zamówień wojskowych FMV (Försvarets Materielverk) podpisała z Saabem umowę na dostawę zaawansowanych rozwiązań służących do szkoleń w zakresie zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). W ramach zlecenia szwedzka spółka przemysłu obronnego dostarczy również odpowiednio skonfigurowany autonomiczny pojazd podwodny AUV62. Harmonogram realizacji wyznaczono na lata 2016-19.

– Doświadczenie i zdolności firmy Saab przy opracowywaniu autonomicznych pojazdów podwodnych pozwalają nam oferować klientom wiodące na świecie rozwiązania służące do przeprowadzania szkoleń w zwalczaniu wrogich okrętów podwodnych – powiedziała Anna-Marie Vösu, szefowa jednostki biznesowej Saab Underwater Systems. Nie jest to pierwsza umowa tego rodzaju. W 2013 roku Saab otrzymał podobne zlecenie, również na dostawę jednego pojazdu podwodnego AUV62.

Szwedzi podkreślają przede wszystkim wszechstronność systemu rozwijanego w oparciu o torpedę typu 62/2000. Autonomiczny bezzałogowy pojazd podwodny AUV62-AT ma być również rozwiązaniem efektywnym kosztowo. Posiada wbudowany i wymienialny moduł bateryjny, który gwarantuje wielokrotność użycia pojazdu. Po rozładowaniu może być podejmowany z morza i ładowany. Wariant zamówiony przez FMV jest wyposażony w moduł zadaniowy, który odpowiada za emisję sygnałów akustycznych i dzięki temu może służyć za obiekt pozorujący okręt podwodny.

(informacja prasowa; fot. materiały prasowe Saaba)