Saab przedstawił na targach Farnborough International Airshow nową wersję pocisku przeciwokrętowego RBS15. Nazwany RBS15 Mk4 pocisk do celów marketingowych otrzymał nazwę Gungnir.

Kontrakt na opracowanie i dostawę nowej generacji RBS15 został podpisany w marcu ubiegłego roku. Umowa między Saabem i szwedzkimi ministerstwem obrony opiewa na 3,2 miliarda koron szwedzkich (1,33 miliarda złotych) i zakłada termin realizacji do roku 2026. Już w kwietniu 2017 podpisano kolejny kontrakt na dostawę dodatkowych pocisków wart 500 milionów koron (208 milionów PLN), z terminem realizacji od połowy lat dwudziestych.

Głównym założeniem towarzyszącym pracom nad Gungnirem jest zwiększenie efektywności w warunkach Morza Bałtyckiego. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych generacji również Mk4 doczeka się wersji lotniczej (RBS15 Mk4 Air) oraz morskiej (Gungnir Sea) i lądowej (Gungnir Land). Dwie ostatnie Saab nazywa zbiorczo RBS15 Mk4 Surface (zobacz też: Szwecja przywraca baterie nadbrzeżne).

Wśród nowych rozwiązań znalazła się możliwość koordynowania ataku przeprowadzanego przez pociski odpalane z różnych platform. Zastosowano bardziej zaawansowany system wykrywania celów i wydłużono zasięg do 300 kilometrów. Istotnym elementem jest pełna kompatybilność RBS15 Mk 4 z infrastrukturą przeznaczoną dla pocisków starszej generacji.

Nazwa Gungnir wywodzi się ze skandynawskiej mitologii. Była to włócznia boga Odyna, która nigdy nie chybiała celu.

Zobacz też: Finlandia wybrała izraelski pocisk przeciwokrętowy

(janes.com, saabgroup.com)

Saab