Podczas trwających w Singapurze targów IMDEX Asia szwedzki koncern Saab zaprezentował najnowszą modyfikację okrętu podwodnego typu A26. Na zaprezentowanym modelu przedstawiono pionowe wyrzutnie pocisków manewrujących umieszczone na śródokręciu. Dodatkowa sekcja zawiera trzy cylindryczne zasobniki mogące przenosić po sześć pocisków każda.

Projektowana przez Szwedów jednostka wyposażona w dodatkową sekcję, ma być dłuższa o dziesięć metrów i mieć wyporność większą o 400 do 500 ton. Saab zapewnia że moduł z wyrzutnią może być montowany także na starszych okrętach w ramach modernizacji. Przedsiębiorstwo ma doświadczenie w poważnych modyfikacjach dzięki modernizacji okręty typu Västergötland do typu Archer poprzez dodanie dwunastometrowej sekcji napędu. Okręty typu Archer wykonane zostały dla marynarki Singapuru.

Przygotowanie sekcji z pionowymi wyrzutniami może być przejawem chęci spełnienia wymagań stawianych przez niektóre państwa względem zdolności do przenoszenia pocisków manewrujących takich jak amerykańskie UGM-109 Tomahawk. Między innymi Polska w ramach programu „Orka” planuje pozyskanie okrętów podwodnych zdolnych do przenoszenia pocisków taktycznych.

Okręt podwodny typu A26 jest jednostką o napędzie konwencjonalnym zdolnym do działania na wodach płytkich, projektowaną od początku lat 90. Głównym założeniem jest maksymalne wykorzystanie technik obniżonej wykrywalności oraz modułowości konstrukcji. Pierwsze gotowe okręty mają zostać przekazane szwedzkiej marynarce wojennej w 2022 roku.

Zobacz też: Dyskusja wokół tajlandzkich okrętów podwodnych

(defensenews.com)

Saab