Saab przedstawił Dowództwu Logistycznemu Fińskich Sił Obronnych swoją propozycję w programie pozyskania myśliwców wielozadaniowych HX. Szwedzi proponują swoim sąsiadom zza Zatoki Botnickiej sześćdziesiąt cztery Gripeny w wersjach E i F. Rozstrzygnięcie przetargu i złożenie zamówienia spodziewane jest w roku 2021.

Oferta stanowi odpowiedź na zapytanie ofertowe rozesłane pod koniec kwietnia ubiegłego roku do czterech państw i pięciu producentów samolotów: Boeinga, Dassaulta, Eurofightera, Lockheeda Martina i właśnie Saaba. Oferta ma wsparcie ze strony szwedzkiego rządu.

– Znakomite możliwości, jakimi dysponuje Gripen, doskonale pasują do fińskich potrzeb i wymagań – zapewnia Jonas Hjelm z Saaba. – Dzięki zakupowi Gripenów Finlandia może odnowić swoją flotę myśliwską bez uszczerbku dla liczby myśliwców. Jest to możliwe dzięki prawdziwie konkurencyjnym kosztom utrzymania w całym cyklu życia produktu. Nasza oferta wnosi istotny wkład w zdolności operacyjne fińskich sił zbrojnych.

Argument o wpływie ceny na liczbę myśliwców może mieć w ostatecznym rozrachunku kluczowe znaczenie. Jak informowaliśmy przed kilkoma dniami, w Finlandii trwa coraz intensywniejsza dyskusja polityczna na temat redukcji zamówienia poniżej progu sześćdziesięciu czterech sztuk, który początkowo wydawał się niepodważalnym dogmatem. Z pewnością będzie to kwestia wielokrotnie poruszana w zbliżającej się kampanii wyborczej.

Jako część swojej propozycji Saab oferuje pakiet uzbrojenia i czujników, a także niezbędny sprzęt i powiązane usługi potrzebne do obsługi systemu, w tym program współpracy przemysłowej, którego celem jest stworzenie w Finlandii szerokich możliwości w zakresie bezpieczeństwa dostaw. Fiński przemysł będzie odpowiedzialny za konserwację, naprawy, remonty i produkcję samolotów. W Finlandii utworzony ma być także ośrodek utrzymania i rozwoju Gripena.

Saab podkreśla, że program Gripena E przebiega zgodnie z planem. W listopadzie oblatano drugi egzemplarz myśliwca, a także wykonano pierwszy lot z pociskami powietrze–powietrze Meteor. Dostawy dla klientów rozpoczną się na początku tego roku.

Zobacz też: Konsorcjum Eurofighter szykuje się do walki w Kanadzie

(informacja prasowa)

materiały prasowe Saaba