Patria Land Systems podpisała z Saabem kontrakt, w którego myśl szwedzka spółka otrzyma jeden transporter opancerzony AMV (Armoured Modular Vehicle) 8 × 8 w wersji uzbrojonej w zdalnie sterowane stanowisko z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra. Pojazd służył będzie jako platforma testowa do rozwoju systemów elektronicznych i optoelektronicznych nowej generacji. Wykorzystywany będzie również do demonstracji osiągów na pokazach dynamicznych i targach przemysłu zbrojeniowego.

Strony nie ujawniły wartości umowy. Wiadomo, że obejmuje ona również utrzymanie i konserwację sprzętu, a także przeszkolenie załogi i personelu technicznego. Technicznymi aspektami montażu zajmie się dział Saab Vehicle Systems. Pojazd otrzyma najnowsze rozwiązania techniczne proponowane przez szwedzką służbę.

W dalszej perspektywie inżynierowie zbadają możliwość zintegrowania pojazdu z systemami dowodzenia, kontroli, łączności, przetwarzania danych i rozpoznania – C4I (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence).

– Podpisana umowa jest dla nas bardzo pozytywnym krokiem naprzód, kolejnym przykładem długiej i owocnej współpracy z Saabem w kilku obszarach, takich jak integracja różnych systemów na naszych platformach w celach marketingowych i testowych – powiedział Petri Jokinen, wiceprezes Patria Land Systems. – Jesteśmy przekonani, że dwie firmy z dwóch krajów o wysokim rozwoju technicznym mogą wspólnie zaoferować klientom wyjątkowe rozwiązania na nowoczesnym rynku transporterów opancerzonych, teraz iw przyszłości.

Oba przedsiębiorstwa są współpracują nad modernizacją czterech małych okrętów rakietowych typu Hamina dla marynarki wojennej Finlandii.

Patria bierze udział w przetargu na bułgarskie transportery opancerzone. W przypadku wygranej dostarczy 150 pojazdów AMV XP, w tym dziewięćdziesiąt kołowych bojowych wozów piechoty. Finowie rywalizują z General Dynamics, które wystawiło do walki Piranhę V.

Zobacz też: Finlandia: Zmodernizowany Tornio przekazany marynarce

(informacja prasowa)

Patria Land Systems