Szwedzki Saab i holenderska grupa stoczniowa Damen wspólnie zaoferują holenderskiej marynarce wojennej projekt nowego okrętu podwodnego. Holandia od pewnego czasu rozgląda się za nowymi jednostkami tej klasy, które miałyby zająć miejsce okrętów podwodnych typu Walrus.

Ogłoszenie partnerstwa w sprawie Expeditionary Submarine (ekspedycyjnego okrętu podwodnego) nastąpiło na targach Euronaval. Sukces tej propozycji mają zapewnić szwedzkie doświadczenie w produkcji modułowych okrętów podwodnych i możliwości produkcyjne holenderskiej stoczni. Wynikiem kooperacji ma być okręt przygotowany ściśle pod wymagania holenderskiej marynarki wojennej i przygotowany do udziału w misjach ekspedycyjnych z dala od portu macierzystego.

W nowym projekcie zostaną zastosowane rozwiązania z okrętów podwodnych typu A26 oraz wykorzystane doświadczenie z budowy oceanicznych konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Collins będących w uzbrojeniu australijskiej marynarki wojennej. Ponadto w proponowanych okrętach zostaną zastosowane rozwiązania wyniesione z doświadczeń ze zmodernizowanym typem Gotland.

Produkcja ma być podzielona między stocznie w obu państwach. Poszczególne sekcje kadłuba mają powstawać w Szwecji, a całość będzie montowana w Holandii. Ponadto w proces produkcji będzie zaangażowanych wielu holenderskich podwykonawców. Pozwoli to obu państwom na utrzymanie bądź rozwinięcie know-how w zakresie budowy okrętów podwodnych. Kooperacja Saaba i Damena może wyjść poza projekt dla holenderskiej marynarki wojennej, ponieważ obaj producenci dostrzegają rosnący na świcie popyt na konwencjonalne okręty podwodne.

Okręty typu Walrus przeszły kilka lat temu znaczącą modernizację. Zamontowano w nich sonar do wykrywania min i podwodnych przeszkód, a dodatkowo Kongsberg dostarczył system przetwarzania danych z sonarów pasywnych, który integruje i analizuje dane ze wszystkich sonarów na okręcie – dziobowego, bocznych i holowanego – i dostarcza je do nowego systemu kierowania walką. Systemy nawigacyjne i komunikacji ulepszono poprzez dodanie łącza danych Link 22 i nowego systemu łączności satelitarnej superwysokiej częstotliwości. Poza systemami pokładowymi zwiększenie możliwości bojowych polega na modernizacji torped Mk48 Mod 4 do wersji Mod 7.

Zobacz też: Kobiety będą mogły służyć na holenderskich okrętach podwodnych

(saab.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Josh Bennett