Fińskie ministerstwo obrony poinformowało o wyborze oferty Saaba na dostawę systemów bojowych dla nowych fińskich okrętów wojennych budowanych w ramach programu „Flotylla 2020”. Minister obrony Jussi Niinistö ogłosił decyzję 8 kwietnia. Saab pokonał oferty przedstawione przez spółki Atlas Elektronik i Lockheed Martin Canada.

Zapytania do trzech przedsiębiorstw rozesłano latem 2017 roku. Od tej pory toczyły się negocjacje ze wszystkimi podmiotami. Wybrane do zamówienia systemy bojowe będą obejmowały system kontroli i dowodzenia, sensory i uzbrojenie. Ponadto wybrana firma będzie odpowiedzialna za ich integrację z resztą okrętu. Dokładna konfiguracja nie jest jeszcze określona i będzie wynikała z konstrukcji korwet typu Pohjanmaa. Wiadomo jednak, że okręty będą uzbrojone w pociski woda–powietrze Evolved SeaSparrow Missile i pociski woda–woda Gabriel.

Co prawda oferta Saaba została uznana za preferowaną, ale ewentualne podpisanie kontraktu nastąpi dopiero po wyborach parlamentarnych zaplanowanych na 14 kwietnia. Cały program budowy jest już opóźniony, bo rzeczony kontrakt miał być podpisany jeszcze w 2018 roku. Ministerstwo obrony ma nadzieję, że w tym roku uda się również podpisać ostateczny kontrakt na budowę czterech okrętów.

Zobacz też: Saab będzie modernizował fińską marynarkę

(navaltoday.com)

ministerstwo obrony Finlandii