Koncern zbrojeniowy Saab podpisał z estońskim ministerstwem obrony kontrakt na dostawę laserowych systemów strzelań BT46 dla estońskich wojsk lądowych. Harmonogram przewiduje zrealizowanie dostawy w 2018 roku.

To nie pierwszy tego rodzaju zakup estońskich sił zbrojnych. Wcześniej Estonia nabyła laserowe symulatory strzelań w 2008 roku i przeznaczyła je do wykorzystania w ćwiczeniach strzeleckich i taktycznych. Symulatory z bieżącego zamówienia będą wykorzystywane przez brygadę zmechanizowaną, w jednostkach wojskowych i szkołę piechoty.

– Jestem niezwykle dumna z faktu, że Estońskie Siły Zbrojne ponownie wybrały Saaba na swojego partnera. Estończycy od dłuższego czasu wykorzystują nasze systemy szkoleniowe i doceniają wymierne korzyści płynące z przeprowadzania realistycznych ćwiczeń. To zamówienie wzmacnia naszą pozycję jako jednego z wiodących na świecie dostawców w zakresie rozwiązań dla treningu bojowego – powiedziała Åsa Thegström, szefowa jednostki biznesowej Training & Simulation w Saab Dynamics.

Kontrakt obejmuje dostawę systemów BT46 dla pojazdów CV9035, broni wsparcia Carl-Gustaf i symulatorów piechoty do zastosowania na szczeblu kompanii. Do zarządzania i monitorowania przebiegu ćwiczenia wykorzystywany jest najnowszy zestaw Saab – Manpack 300. Dodatkowo, umowa obejmuje pięcioletnie wsparcie. Dzięki tym ulepszeniom estońskie wojska mają unowocześnić swoje swoje możliwości szkolno-treningowe.

– Jest to wspaniała wiadomość, zarówno dla nas jak i dla użytkownika. Pozyskując symulator BT46 estońskie siły zbrojne uzyskują najlepszy na rynku laserowy symulator strzelań, który pozwala realizować ćwiczenia zarówno załogom pojazdów bojowych, jak i pododdziałom zmechanizowanym – powiedział Jyrki Kujansuu, dyrektor Saaba odpowiedzialny za Polskę i kraje bałtyckie.

– Nowy zestaw szkolno-treningowy umożliwi estońskim siłom zbrojnym prowadzenie podstawowych ćwiczeń strzeleckich dla załóg bwp CV9035 (zobacz też: BAE Systems będzie serwisować estońskie CV9035) i taktycznych do szczebla kompanii zmechanizowanej, zachowując najwyższy realizm i wydajność pod względem kosztów działania. Takie ćwiczenia przełożą się na znaczne zwiększenie zdolności bojowej estońskich pododdziałów w terenie – dodał.

BT46 to laserowy symulator strzelań do ćwiczeń strzeleckich z różnymi rodzajami uzbrojenia. Służy do przeprowadzania realistycznych, taktycznych ćwiczeń dwustronnych w terenie. System dostarczono do ponad 20 krajów jako wsparcie dla ćwiczeń bojowych z pojazdami i powiązanymi systemami uzbrojenia. Saab dostarczył ponad 7000 symulatorów pojazdowych w ponad stu konfiguracjach do użytkowników na całym świecie.

Zobacz też: Słowacja odebrała granatniki Carl-Gustaf M4

(informacja prasowa Saaba)

materiały prasowe Saaba