Saab podpisał umowę o partnerstwie z australijskim Departamentem Obrony, na której mocy dostarczy systemy zarządzania walką (Combat Management System) dla najważniejszych okrętów Royal Australian Navy. Jest to wstępne porozumienie i Saab nie otrzymał jeszcze formalnego zamówienia.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Saaba i Departamentu Obrony szwedzka firma dostarczy interfejs taktyczny dla fregat typu Hunter. Interfejs będzie oparty na systemie zarządzania walką Next Generation Saaba.

Ponadto szwedzki koncern dostarczy system zarządzania walką Next Generation do nowych australijskich jednostek patrolowych typu Arafura i okrętów zaopatrzeniowych. Saab zmodernizuje również system zarządzania walką 9LV, który obecnie jest używany na fregatach typu Anzac, a także zapewni oprogramowanie interfejsu taktycznego dla niszczycieli typu Hobart, gdy ich obecny system kierowania walką będzie modernizowany.

– Ta umowa jest ważnym krokiem w naszych długoletnich relacjach z Australią i nie możemy się doczekać realizacji kolejnych wspólnych projektów, które zwiększą zdolności bojową Royal Australian Navy dzięki naszemu systemowi zarządzania walką – powiedział Anders Carp z Saaba.

Zobacz też: Chińsko-australijska konfrontacja na morzu

(Informacja prasowa)

AWD Alliance, Commonwealth of Australia