Fińska spółka Patria wybrała koncern Saab na jednego z ważniejszych dostawców sprzętu i wyposażenia w ramach programu modernizacji okrętów fińskiej marynarki wojennej. Program nosi kryptonim „Laivue 2020” (Eskadra 2020 lub Flotylla 2020). Zakres dostaw i prac zleconych Saabowi obejmuje dostarczenie kompletnych rozwiązań i modernizację czterech ścigaczy rakietowych typu Hamina. Wartość kwoty zamówienia przekazanego Saab wynosi 960 milionów koron szwedzkich (405,5 miliona złotych), a jego realizacja rozpocznie się w 2018 roku.

W ramach dostarczonego przez Saaba pakietu wyposażenia przeznaczonego dla modernizowanych okrętów znajdą się między innymi systemy zarządzania walką 9LV CMS, systemy kierowania ogniem 9LV FCS, systemy kierowania ogniem artyleryjskim Ceros 200 i zdalnie sterowane, bezzałogowe wieże Trackfire. Dodatkowo do instalacji na fińskich ścigaczach Patria wybrała zintegrowany system komunikacji Saab TactiCall, na który odrębna umowa zostanie podpisana w 2018 roku.

Ponadto w ramach programu „Laivue 2020” Saab zrealizuje również dostawy nowych lekkich torped NLT. Mogą one być wykorzystywane jako uzbrojenie okrętów nawodnych i podwodnych oraz samolotów w poszerzonym zakresie do zwalczana celów położonych na i pod powierzchnią wody. NLT, według zapewnień producenta, ma być skuteczna na wodach płytkich, w warunkach pełnomorskich i przy pełnym zakresie temperatur lub zasolenia wód.

– Saab od dziesięcioleci jest dostawcą najnowocześniejszych systemów morskich dla fińskiej marynarki wojennej – powiedział Anders Gardberg, dyrektor Saaba w Finlandii. – Po raz kolejny udowodniliśmy, że nasze rozwiązania i ekspercki poziom wiedzy spełniają jej wymagania. Oczekujemy dalszego wzmocnienia współpracy z Finami i przemysłem obronnym tego kraju.

System 9LV CMS wspiera dowodzenie i zarządzanie walką na okrętach podwodnych i jednostkach nawodnych. Zaprojektowano go jako system o otwartej architekturze, który ma pozwolić na integrację z czujnikami, uzbrojeniem i systemami innych producentów. Artyleryjski system kierowania ogniem Ceros 200, składający się między innymi z radaru i czujnika optoelektronicznego, służy do dostarczania danych o celach do okrętowych zestawów artyleryjskich.

Zobacz też: Finlandia zmodernizuje 65 kto XA-180

(informacja prasowa)

materiały prasowe Saaba