Strona internetowa czasopisma Rotor & Wing International opublikowała informację o tym, jakie wiropłaty mogą za kilka do kilkunastu lat stać się następcami wysłużonych MH-65 Dolphinów. Wśród konstrukcji, którymi zainteresowana jest US Coast Guard, są ponoć Leonardo AW139, bliżej nieznana jeszcze wersja śmigłowca Sikorsky MH-60 i… hybrydowy SB-1 Defiant.

Wstępnie przewidywano, że Dolphiny amerykańskiej straży wybrzeża pozostaną w linii nie dłużej niż do 2027 roku. Potem US Coast Guard rozpoczęła program modernizacji, mający wydłużyć okres eksploatacji MH-65E do około 2035–2039 roku. Jak twierdzi jednak anonimowe źródło z przemysłu obronnego, do 2024 roku wydarzy się coś, co może zmodyfikować istniejące plany.

O ile zakup zagranicznych konstrukcji w USA zwykle wywołuje mieszane uczucia, o tyle Dolphin był w tej kwestii jednym z najbardziej trafionych wyjątków, AW139 nie stoi więc na straconej pozycji. W przypadku Sikorsky’ego za punkt wyjścia dla nowej maszyny mógłby służyć opracowany właśnie eksportowy S70i Coastal Patrol Black Hawk. USCG już od 1990 roku używa zaś HH-60J/MH-60T.

Szczególne zdziwienie może budzić rozpatrywanie jako wiropłatu dla straży wybrzeża wyrafinowanego, opracowanego pod kątem potrzeb pola walki SB-1. W działaniach ratunkowych mogłyby jednak przydać się takie cechy Defianta jak duża prędkość lotu (co daje krótszy dolot i szybszą ewakuację poszkodowanych) oraz wyższa w porównaniu ze śmigłowcami w układzie klasycznym stabilność w zawisie.

Zobacz też: Półtora miliona godzin Dolphinów w US Coast Guard

(rotorandwing.com; na fot. MH-65D w bazie Kodiak na Alasce)

US Coast Guard / Auxiliarist Tracey Mertens