Autorzy algierskiego bloga wojskowego Secret Difa3 poinformowali opinię publiczną o rzekomym nabyciu przez siły zbrojne północnoafrykańskiego państwa systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-400 Triumf. Potwierdzeniem nowego zakupu ma być publikacja kilku zdjęć. Zdaniem blogerów do podpisania kontaktu miało dojść około rok temu. Jakkolwiek jest to mocno wątpliwe, data zbiega się w czasie z ubiegłoroczną deklaracją Igora Sewastjanowa. Szef rosyjskiej delegacji na międzynarodowych targach przemysłu obronnego Eurosatory 2014 w czerwcu 2014 roku oświadczył, że wkrótce będzie możliwa sprzedaż kompleksów S-400 za granicę.

Mimo iż zdjęcia wykonane są w niskiej rozdzielczości, blogerzy są pewni, że są to rosyjskiej produkcji S-400 Triumf. Identyfikacji dokonali na podstawie zastosowanego podwozia. W S-400 wykorzystuje się nośniki BAZ-64022, zaś w przypadku systemów S-300PMU-2, używanych przez Algierczyków, stosuje się podwozia KrAZ. Według autora tekstu na opublikowanych zdjęciach widoczny jest holownik BAZ-64022 z osłoniętą plandeką wyrzutnią. Zdjęcie miało być wykonane wiosną 2015 roku podczas testów. Do Algierii miały trafić trzy lub cztery pułki, co daje liczbę sześciu lub ośmiu dywizjonów po osiem wyrzutni w każdym.

Jeśli rzekoma dostawa okaże się prawdą Algieria stanie się pierwszym zagranicznym nabywcą systemu S-400 Triumf, wyprzedzając Chińską Republikę Ludową. Kraj Środka podpisał umowę na dostawę kompleksów tego typu w kwietniu bieżącego roku.

(sputniknews.com; fot. UMNICK, via Wikimedia Commons)