Podczas rosyjskich targów zbrojeniowych Armia 2017 koncern Ałmaz-Antiej zaprezentował eksportową wersję kompleksu przeciwlotniczego S-350E Witiaź. Przedstawiciel firmy, odpowiedzialny za kontakty zagraniczne, Wiaczesław Dzirkałn, zapowiedział, że zatwierdzenie testów przez agencje rządowe powinno zostać sfinalizowane do końca 2017 roku. Otworzy to drogę do sprzedaży systemu klientom zagranicznym.

Zestaw S-350E planowany jest jako następca dla blisko czterdziestoletniego kompleksu 9K37 Buk. Prezentowany jest także jako tańszy i bardziej kompaktowy zamiennik dla systemu S-400, jednocześnie mający wszystkie zalety kompleksu S-300 i – według obietnic producenta – przewyższający zdolności najnowszej odmiany zestawu Buk-M3. Dodatkowo ma możliwość zwalczania celów na bliskim dystansie bez wsparcia przez systemy Pancyr czy Tor. Jako potencjalnych kupców wymienia się między innymi Indie i Wietnam.

Konstruktorzy podczas opracowywania nowego sprzętu korzystali między innymi z doświadczeń zdobytych podczas opracowywania wspólnie z Koreą Południową kompleksu KM-SAM. Jedną z cech wspólnych obu zestawów jest identyczny dla obu radar 50N6A.

Opracowywany od 2007 roku system po raz pierwszy publicznie został pokazany w 2013 roku. Jego wejście do służby było kilkukrotnie opóźniane przez problemy ze stworzeniem odpowiednich rakiet. Obecnie w opracowaniu pozostaje jeszcze morski odpowiednik systemu Witiaź – Riedut – który przeznaczony jest do montażu na pokładzie fregat.

Zobacz też: Wyrzutnia EMADS MSPO 2017

(armyrecognition.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported