W bazie Marine Corps Air Ground Combat Center Twentynine Palms na pustyni Mojave w stanie Kalifornia ruszyły testy samochodów opancerzonych z napędem na wszystkie koła L-ATV. Testują je żołnierze 1. Batalionu 7. Pułku Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych i 1. Batalionu 33. Pułku Rozpoznawczego 3. Brygady 101. Dywizji Powietrznodesantowej US Army. Pojazdy testowane są w różnych warunkach terenowych i atmosferycznych.

Próby odbywają się pod czujnym okiem liczącego 200 osób – wojskowych, pracowników cywilnych i kontraktowych – zespołu zadaniowego Dowództwa Testów Operacyjnych US Army (US Army Operational Test Command). Zebrane dane zostaną wykorzystane w późniejszej ocenie operacyjnej pojazdu, jego przydatności i wytrzymałości w środowisku operacyjnym.

Założone scenariusze mają pozwolić zespołowi testowemu złożonemu z marines i żołnierzy US Army na efektywną ocenę pojazdów. Trzydzieści dziewięć wozów przemierzy niespełna 50 tysięcy kilometrów w wymagających warunkach terenowych i środowisku zbliżonym do tego, które panuje podczas działań bojowych. Po testach powstanie raport, który trafi do Departamentu Obrony.

Żołnierzy czekają trzy wielodniowe misje, które składać się będą z kilku scenariuszy w każdym zestawie misji. Ponadto testy obejmą strzelania ostrą amunicją, transport pojazdów podczepionych do śmigłowca CH-47 lub CH-53, a także operacje desantowe w Camp Pendleton w Kalifornii. Próbom poddany będzie również system oceny wypadków w czasie rzeczywistym połączony z symulacją komputerową.

Ocenia się, że L-ATV, zwycięzca programu JLTV, jest bardziej komfortowy i lepiej opancerzony niż Humvee, lepiej też pokonuje wzniesienia. Jest również lżejszy, tańszy (biorąc pod uwagę efekt skali), szybszy, zwrotniejszy i dużo lepiej przystosowany do poruszania się w trudnym terenie niż pancerne MRAP-y. L-ATV ma być transportowany za pomocą śmigłowców CH-47 i CH-53, zaś na okrętach desantowych ma zajmować nie więcej miejsca niż poprzednik.

Zobacz też: M8 Buford jako potencjalny wóz wsparcia ogniowego US Army

(armyrecognition.com)

Oshkosh Defense