Dwa niezależne źródła poinformowały dziennik South China Morning Post o rozpoczęciu prac nad czwartym chińskim lotniskowcem. Będzie to bliźniacza jednostka powstającego w Szanghaju okrętu typu 003, który powinien zostać zwodowany w przyszłym roku.

Wstępne prace nad czwartym lotniskowcem – prawdopodobnie cięcie blach – miały ruszyć już w roku 2018, jednak ze względu na bliżej nieokreślone problemy techniczne w roku 2019 zostały wstrzymane. Według jednego ze źródeł rozpoczęto już przygotowania do symbolicznego położenia stępki, które będzie zarazem formalnym początkiem budowy okrętu. Dalsze prace powinny przebiegać już sprawniej dzięki doświadczeniom zdobytym podczas budowy prototypu.

Rozpędu ma nabierać także budowa pierwszego lotniskowca typu 003. Sekcje kadłuba okrętu niedawno przeniesiono z jednego doku do drugiego i rozpoczęto proces ich łączenia. Kadłub ma być gotowy w pierwszej połowie przyszłego roku i wtedy rozpoczną się przygotowania do wodowania. Oba lotniskowce powstają w stoczni Jiangnan w Szanghaju. Opóźnienia w budowie obu okrętów są spowodowane nie tylko problemami technicznymi, ale także pandemią COVID-19.

Projekt pierwszego chińskiego superlotniskowca wzorowanego na konstrukcjach amerykańskich początkowo nosił oznaczenie typ 002, jednak w pewnym momencie oznaczenie to przyznano lotniskowcowi Shandong (na zdjęciu), znanemu wcześniej jako typ 001A. W związku z tym superlotniskowiec otrzymał oznaczenie typ 003, przypisywane wcześniej projektowi lotniskowca atomowego. Ten ostatni jest teraz znany jako typ 004.

Zobacz też: Pomysł przebudowy Izumo jest pełen wad

(scmp.com)

Tyg728, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International