Dziennik South China Morning Post poinformował, powołując się na źródła w chińskiej marynarce wojennej, o rozpoczęciu budowy lotniskowca typu 002. Będzie to pierwszy w całości zaprojektowany i zbudowany w Chinach okręt tej klasy.

Część dotychczasowych informacji zyskała potwierdzenie, pojawiły się także zupełnie nowe wątki. Zielone światło dla rozpoczęcia budowy okrętu miało zostać dane w marcu 2017 roku. Pokrywa się to z wcześniejszymi informacjami z czerwca ubiegłego roku o rozpoczęciu cięcia blach pod okręt. Prace powierzono szanghajskiej stoczni Jiangnan.

Jedno ze źródeł stwierdziło, że budowa kadłuba potrwa około dwóch lat. Wszyscy informatorzy gazety podali, że na obecnym etapie nie można podać nawet przybliżonej daty wodowania okrętu. Zgodnie potwierdzono także, iż lotniskowiec otrzyma katapulty elektromagnetyczne. Pierwszy okręt typu 002 ma otrzymać oznaczenie CV-18.

Okazało się, że projekt lotniskowca nie jest jeszcze w pełni ukończony. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami okręt ma otrzymać dużo mniejszą wyspę, cały czas trwają jednak dyskusje odnośnie do jej kształtu. Jeden z rozważanych wariantów zakłada nawet budowę dwóch wysepek wzorem brytyjskich lotniskowców typu Queen Elizabeth.

Tymczasem dowództwo Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej poinformowało o uruchomieniu przez marynarkę wojenną własnego programu szkolenia pilotów myśliwców. Rozwiązanie takie uznano za dużo lepsze niż „podbieranie” pilotów z sił powietrznych.

Zobacz też: Współtwórca radzieckich lotniskowców w Chinach

(scmp.com)

GG001213, Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication