Według nieoficjalnych informacji ruszyły prace nad pierwszym chińskim śmigłowcowcem desantowym typu 075. Jak zwykle wszelkie dane na temat okrętu są sprzeczne i niepewne.

Budowa jednostki ma przebiegać w stoczni Hudong Zhonghua Shipbuilding Company w Szanghaju. Na potwierdzenie tej tezy przytaczana jest wizyta w zakładzie wiceadmirała Shen Jinlonga, nowego dowódcy chińskiej marynarki wojennej. Jeżeli prace będą przebiegać zgodnie z harmonogramem, wodowanie okrętu nastąpi w 2019 roku, a wejście do służby rok później.

Budowę śmigłowcowca desantowego planowano w Chinach przypuszczalnie od 2008 roku. Cztery lata później na salonie Defense & Security w Bangkoku korporacja CSIC prezentowała model okrętu tej klasy. Oferta była przeznaczona na eksport.

Przez lata nie było zgody co do koncepcji typu 75, admiralicja marzyła o jednostce zbliżonej do amerykańskiego typu Wasp (na zdjęciu), jednak ze względów oszczędnościowych skłaniano się ku mniejszemu okrętowi, wzorowanemu na francuskich Mistralach. Informacje o wyborze wariantu „oszczędnościowego” wraz z zapowiedzią rozpoczęcia budowy w pierwszym kwartale 2017 roku pojawiły się jesienią ubiegłego roku. Ostatnie doniesienia sugerują jednak opracowanie wariantu pośredniego: typ 075 ma mieć wyporność rzędu 40 tysięcy ton i zabierać na pokład około trzydziestu śmigłowców.

Wprowadzenie do służby okrętów typu 075 (nie wiadomo ilu) jest częścią ambitnego programu rozbudowy chińskiej piechoty morskiej. Śmigłowcowce desantowe znacznie zwiększą zdolność Chin do projekcji siły w skali globalnej i poważnie przesunął na ich korzyść równowagę sił na spornych obszarach mórz Południowo- i Wschodniochińskiego.

(eastpendulum.com, scmp.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Jon Rasmussen