Szwajcarskie ministerstwo obrony oficjalnie rozpoczęło przetarg nowe samoloty wielozadaniowe. Zaproszenia rozesłano do pięciu producentów z Europy i Stanów Zjednoczonych. Szwajcaria rozważa zakup Gripenów E, Rafale’i, Eurofighterów, F-35A i F/A-18E/F.

Zakup myśliwców jest częścią większego programu budowy nowego systemu obrony przeciwlotniczej państwa „Air2030”. Całość ma wartość ponad 8 miliardów dolarów. Jest to największy program zbrojeniowy w najnowszej historii Szwajcarii. Nowe myśliwce mają zastąpić w służbie samoloty F-5 i F/A-18C/D.

Federalny Urząd Zamówień Obronnych poinformował, że poprosił producentów lotniczych o przedstawienie ofert cenowych na trzydzieści i czterdzieści samolotów wraz z pakietem logistycznym i zestawem pocisków kierowanych. Dodatkowo oferenci powinni przedstawić swoją ocenę potrzeb Szwajcarii w zakresie lotnictwa bojowego. Termin składania ofert upływa w styczniu 2019 roku. Następnie samoloty zostaną poddane testom i rozpocznie się druga faza przetargu. Ostateczne rozstrzygnięcie ma zapaść do końca 2020 roku.

Decyzja o zakupie samolotów będzie jeszcze poprzedzona przez ogólnopaństwowe referendum. Obywatele będą się mogli wypowiedzieć czy są za czy przeciw zakupowi nowych myśliwców, ale nie odnośnie konkretnego typu samolotu. W przeszłości Szwajcarzy wypowiedzieli się za zakupem F/A-18 w 1993 roku i przeciw zakupowi Gripenów w 2014 roku.

Zobacz też: „Nie” dla nowych śmigłowców transportowych dla Szwajcarii

(swissinfo.ch)

Maciej Hypś i Łukasz Golowanow, Konflikty.pl