27 kwietnia Dowództwo Logistyczne Fińskich Sił Obronnych rozesłało zapytania ofertowe do producentów myśliwców wielozadaniowych. Tym samym rozpoczęto właściwą fazę przetargu w ramach programu HX.

Adresatami zapytań są rządy czterech państw, które z kolei przekażą je rodzimym przedsiębiorstwom. Do udziału w przetargu zaproszone zostało pięć samolotów: Boeing F/A-18 Super Hornet, Dassault Rafale, Eurofighter Typhoon, Lockheed Martin F-35 i Saab JAS 39E Gripen. Pierwsza faza negocjacji potrwa do drugiej połowy 2019 roku.

W ramach przetargu ma być wyłoniony jeden typ samolotu bojowego, który zajmie miejsce obecnie użytkowanych przez Suomen Ilmavoimat. Planowany jest zakup sześćdziesięciu czterech myśliwców wraz z wyposażeniem, uzbrojeniem i częściami zamiennymi. Poza tym Helsinki oczekują po uczestnikach rywalizacji przedstawienia kompleksowego rozwiązania mającego pozwolić na zaspokojenie fińskich wymogów operacyjnych.

Samoloty zostaną ocenione w pięciu kategoriach: możliwości bojowe, zabezpieczenie dostaw, udział przemysłu, przystępność cenowa oraz dopasowanie do polityki obronnościowej. Kategorię możliwości bojowych podzielono na pięć scenariuszy: zwalczanie celów powietrznych, celów morskich i celów lądowych oraz działania ISR i możliwość przeprowadzenia uderzeń dalekosiężnych. Tylko w tej kategorii samoloty będą porównywane bezpośrednio. W pozostałych kategoriach ocena ograniczy się do zaliczenia lub jego braku. Udział rodzimego przemysłu ma wynosić przynajmniej 30%.

Przewiduje się, że nowy myśliwiec będzie służyć od około 2025 roku (wtedy rozpocznie się wycofywanie Hornetów) do około 2060 roku. W związku z tym konkurenci będą oceniani pod kątem zarówno tego, co oferują obecnie, jak i tego, jak będzie wyglądała ich służba przez cały zakładany okres.

Przetarg ma być rozstrzygnięty w roku 2021.

Zobacz też: Boeing i US Navy rozpoczynają przedłużanie życia F/A-18E/F

(defmin.fi)

Alastair Barbour, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic