Turecka firma sektora obronnego Otokar poinformowała, że jest gotowa do rozpoczęcia produkcji seryjnej czołgów podstawowych Altay. – Jesteśmy gotowi do pracy, mamy wystarczające zasoby ludzkie, począwszy od podwykonawców, a na naszych pracownikach kończąc. Chcemy służyć naszemu krajowi doświadczeniem, umiejętnościami i pasją – powiedział Ali Koç, prezes zarządu spółki.

Produkcja seryjna Altaya jest jednym z najważniejszych celów Otokara na najbliższą przyszłość. 18 stycznia przedsiębiorstwo złożyło wniosek w sprawie masowej produkcji czołgu do tureckiego podsekretariatu do spraw obronnych. Zakończył się tym samym pierwszy etap realizacji kontraktu, który dotyczył prac badawczych i rozwojowych oraz konstrukcji prototypu.

Na mocy umowy z 2008 roku w drugiej fazie projektu przedsiębiorstwo wyprodukuje 250 czołgów podstawowych. Obecnie Altay znajduje się w fazie prób, zaś ostateczna decyzja o rozpoczęciu produkcji zostanie podjęta po ocenie ich wyników. Próby mają przebiegać bez problemu, a pierwszy egzemplarz prototypowy, ujawniony w listopadzie 2012 roku w Adapazarı, pokonał już dwa tysiące kilometrów w różnych warunkach terenowych.

Docelowo może powstać około tysiąca maszyn. W perspektywie istnieje również możliwość eksportu tureckiego czołgu. Do tej pory zainteresowanie opcją kupna Altaya wyrażały Pakistan i niektóre państwa znad Zatoki Perskiej.

Zobacz też: System aktywnej ochrony dla Altaya

(armyrecognition.com; fot. Otokar, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

materiały prasowe Otokar