Szef tajwańskiego państwowego Biura Uzbrojenia, generał Fang Mao-hung, poinformował, że cztery prototypy kołowego bojowego wozu piechoty CM-32 mają za sobą testy akceptacyjne i wkrótce program wejdzie w etap produkcji seryjnej. Według oficjalnych informacji podjęcie takiej decyzji było efektem pozytywnych wyników w próby, podczas których pojazdy zaliczyły jedynie nieznaczne niepowodzenia.

Zakłada się, że w nadchodzących latach tajwański przemysł obronny wyprodukuje 284 pojazdy w konfiguracji bojowego wozu piechoty, czyli wyposażonego w działko automatyczne Mk44 Bushmaster II kalibru 30 milimetrów. Kontrakt na 285 armat o wartości 112 milionów dolarów podpisano 27 września 2017 roku.

Projektowaniem wieży dla armaty zajmował się Narodowy Instytut Nauki i Technologii Chung-Shan. Uzbrojenie przedsiębiorstwa Orbital ATK sprzężone jest z karabinem maszynowym kalibru 7,62 milimetra. Pozyskanie tego typu armat ma związek z porzuceniem planów wyposażenia bojowych wozów piechoty w działko rewolwerowe T75 kalibru 20 milimetrów. Tajpej zrezygnowało z tej opcji z powodu niezadowalających wyników testów.

Tajwańskie siły zbrojne dysponują już 378 transporterami opancerzonymi CM-32, które wyposażono w zdalnie sterowany bojowy moduł uzbrojenia z granatnikiem automatycznym kalibru 40 milimetrów i współosiowym karabinem maszynowym typu 74 kalibru 7,62 milimetra. Nowe uzbrojenie ma zapewnić tajwańskim załogom CM-32 lepsze możliwości zwalczania celów mocniej opancerzonych.

Produkcja seryjna CM-32 w wersji bojowego wozu piechoty nie wpłynie negatywnie na pozyskanie czołgów podstawowych M1A2, choć pojawiały się już głosy zdecydowanie przeciwne. Oba typy uzbrojenia mają być komplementarne względem siebie. Tajpej zdecydowało się kupić 108 czołgów M1A2 za ponad 650 milionów. W cenę wliczone będą koszty szkolenia pierwszych załóg i pozyskanie części zamiennych na pięć lat eksploatacji.

Tajwański przemysł obronny próbuje wykorzystać podwozie transportera CM-32 także w inny sposób. W kwietniu zaprezentowano pojazd w wariancie samobieżnego moździerza. Jeszcze wcześniej pojawił się pomysł stworzenia haubicy samobieżnej, która miałaby powstać w wyniku integracji podwozia transportera CM-32 z haubicą M114 kalibru 155 milimetrów.

Zobacz też: Tajwan projektuje fregaty

(armyrecognition.com)

E3120656, domena publiczna