Biuro prasowe kaliningradzkiej stoczni Jantar poinformowało, że za kilka dni okręt desantowy projektu 11711 Iwan Grien rozpocznie próby morskie. Oznacza to zwłokę w porównaniu z poprzednimi informacjami podawanymi przez rzecznika prasowego Siergieja Michajłowa, który już w styczniu przekonywał, że okręt wypłynie w morze w lutym bieżącego roku.

Po przygotowaniu w suchym doku w kaliningradzkiej stoczni okręt przypłynął do Bałtijska 17 czerwca, gdzie oczekuje na zielone światło na rozpoczęcie testów na pełnym morzu. Odbędą się na poligonach morskich Floty Bałtyckiej. W czasie ich trwania załoga przeprowadzi próby techniczne systemów okrętowych i uzbrojenia. Będzie również dążyć do ostatecznego zgrania się w ramach różnych scenariuszy.

Obecnie na okręcie znajdują się marynarze Floty Północnej, grupa reprezentująca budowniczego okrętu, odpowiedzialna za przekazanie okrętu, i przedstawiciele podwykonawców. Wszyscy czynią wysiłki, aby przygotować jednostkę do pierwszego wyjścia na pełne morze. Planuje się, że dojdzie do tego w ciągu kilku najbliższych dni.

Próby morskie potrwają do września, następnie zaś okręt przejdzie państwowe testy odbiorcze. Gdy żaden z etapów nie wykaże uchybień, Iwan Grien zostanie niezwłocznie przekazany rosyjskiej marynarce wojennej. Stocznia zapewnia, że tym razem nie będzie nieplanowego powrotu do zakładów producenta. Wcześniej doszło do wstrzymania prób stoczniowych okrętu z powodu problemów z polem magnetycznym.

(navyrecognition.com; fot. K. A. Michaiłow, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

K. A. Michaiłow, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported