Rumuńskie ministerstwo obrony narodowej skierowało 5 czerwca tego roku do parlamentu wniosek o przyznanie środków konsorcjum Romanian Military Vehicle Systems (RMVS) na realizację pracy rozwojowej, której efektem ma być prototyp kołowego transportera opancerzonego AGILIS 8×8. Dofinansowanie ma wynieść 228 milionów euro.

Prototyp ma być zgodnie z planami gotowy w roku 2020, a z wniosku ministerstwa wynika, że resort obrony planuje zamówić co najmniej 342 pojazdy tego typu. Docelowo AGILIS razem z zamówionymi wcześniej Piranhami V mają zastąpić do roku 2029 obecnie eksploatowane transportery opancerzone TAB-71, TAB-77 i B33 Zimbru.

Jak informowaliśmy w listopadzie osiem miesięcy temu, program miał zostać zainicjowany jeszcze w 2017 roku, lecz z powodu różnic zdań pomiędzy Rheinmetallem a rumuńskim ministerstwem obrony dotyczącym sposobu finansowania prac doszło do opóźnienia. Z nieoficjalnych informacji wynika bowiem, że Rumuni byli skłonni do wniesienia własnego wkładu finansowego dopiero po opracowaniu gotowego prototypu, podczas gdy RMVS było chętne do stworzenia transportera jedynie po wcześniejszym dołożeniu cegiełki ze strony państwa. Sprawa była na tyle poważna, że w przypadku niepodpisania kontraktu przed 1 sierpnia 2018 roku Rheinmetall był skłonny opuścić konsorcjum i zrezygnować ze współpracy ze Rumunią.

Ta informacja i ruch ze strony Bukaresztu wskazują jednak na to, że konflikt pomiędzy resortem obrony i niemieckim koncernem został już zażegnany, a trójstronna umowa pomiędzy rumuńsko-niemieckim joint venture oraz ministerstwami obrony i finansów zostanie najprawdopodobniej podpisana już latem.

Zobacz też: Współpraca rumuńsko-izraelska na BSDA 2018

(hotnews.ro)

Rheinmetall