Tylko jeden dzień pozostał do rozpoczęcia jednych z największych cywilnych pokazów lotniczych w Polsce. W czasie Gdynia Aerobaltic 2018 czeka na widzów ponad osiemdziesiąt statków powietrznych i dwadzieścia godzin pokazów dynamicznych w powietrzu. Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa, na której organizatorzy przedstawili szczegóły imprezy.

Jak już informowaliśmy, w piątek i sobotę na plaży w Gdyni odbędą się pokazy wieczorno-nocne, a w sobotę i niedzielę na lotnisku w Babich Dołach odbędą się klasyczne pokazy lotnicze z wieloma atrakcjami dodatkowymi. Jak zapowiedział Sebastian Golus z firmy Aeropact samolotów w programie jest tak dużo, że prawdopodobnie pokaz wieczorny rozpocznie się już o godzinie 19.00, a nie – jak widnieje w programie – o 19.30.

W pokazach weźmie udział ponad osiemdziesiąt samolotów, w tym ponad dziesięć odrzutowców. W zeszłym roku było to odpowiednio dwadzieścia i jeden. Trzykrotnie – do dziewięciu – wzrosła także liczba zagranicznych zespołów akrobacyjnych. Tegoroczna edycja będzie także pierwszą, przy okazji której zorganizowane zostaną targi general aviation Aero Expo. Szesnastu wystawców zaprezentuje trzydzieści samolotów.

Jedną z większych atrakcji pokazów na Babich Dołach będzie wyścig Artura Kielaka za sterami XA-41 z samochodem elektrycznym Jaguar I-Pace. Widzowie, którzy najbardziej czekają na występy zespołów akrobacyjnych będą mogli zobaczyć między innymi jordańską grupę Royal Jordanian Falcons latającą na samolotach Extra 330LX. Zespół przebywa w Gdyni już od poniedziałku i poza zwiedzaniem okolicy odwiedził także gdyński dom dziecka.

– Zaprezentujemy manewry łatwe i trudne, takie które doceni szeroka publiczność, ale też takie, które docenią inni piloci. Będzie to też okazja do zaprezentowania naszych nowych samolotów i malowania – powiedział lider zespołu Dżamil Zajjad.

Na pokazy w babich Dołach można się dostać samochodem, rowerem lub autobusem. Darmowe autobusy będą jeździły co 5-10 minut spod dworca głównego w Gdyni, pierwszy kurs o 9.30. Parking dla samochodów kosztuje 10 złotych, a bilet parkingowy można kupić również przez internet, co przyspieszy wjazd. Parking dla rowerów jest bezpłatny. Na czas pokazów na plaży w Gdyni w śródmieściu zostanie zmieniona organizacja ruchu. Ze wszystkimi zmianami i mapami można się zapoznać na stronie pokazów.

Zobacz też: Wyścigi myśliwiec kontra samochód wciąż w modzie

(Informacja prasowa)

Maciej Hypś, Konflikty.pl