Izraelskie ministerstwo obrony poinformowało, że podjęto decyzję o rozpoczęciu produkcji małoseryjnej kołowych transporterów opancerzonych Eitan (niezłomny). Pojazdy powstawać będą w trzech wariantach: dowódczym, transportera opancerzonego i bojowego wozu piechoty. Ostatni z nich wyposażony będzie w bezzałogową wieżę z armatą kalibru 30 milimetrów i wyrzutnię Spike’ów.

Każdy pojazd wymaga wyprodukowania około miliona części, w tym ponad 20 ton stali, 30 kilometrów drutu spawalniczego, 6 kilometrów kabli zasilających i telekomunikacyjnych oraz około 70 litrów farby. Eitany finalnie powstawać będą w zakładach w Tel HaSzomer (na przedmieściach Tel Awiwu), wykorzystując linie produkcyjne, z których zjeżdżały Namery i Merkawy siman 4. Ogółem w produkcję zaangażowanych będzie sześćdziesiąt różnych zakładów w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

– Eitan zapewni żołnierzom dużą mobilność, nowe zdolności, które pomogą dostosować się do wszystkich scenariuszy na polu walki – powiedział generał brygady Gaj Paglin, dyrektor departamentu pojazdów pancernych izraelskiego ministerstwa obrony. – Ponadto Eitan będzie najlepiej opancerzonym transporterem piechoty na świecie, wyposażonym w zaawansowane podsystemy bojowe.

Demonstrator technologii Eitana ujawniono w sierpniu 2016 roku. W czasie badań i budowy prototypu korzystano doświadczeń zebranych w operacji „Ochronny Brzeg”, prowadzonej przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy w 2014 roku. W 2017 roku przeszedł szereg prób w terenie, które podzielono na dwie główne fazy. W pierwszej połowie stycznia poinformowano o podpisaniu umowy na dostawę nieujawnionej liczby aktywnych systemów ochrony pojazdu Iron Fist Light Decoupled, które trafią na wyposażenie pojazdów tego typu.

Eitany, które gotowość operacyjną mają uzyskać w następnym roku, stopniowo zastępować będą wysłużone transportery opancerzone M113. Nowe pojazdy jako pierwsi otrzymają żołnierze Brygady „Nahal”. Eitan wraz z Karmelem (Zaawansowany Lądowy Pojazd Bojowy) wpisuje się w plan rozwoju izraelskich sił zbrojnych Ground Horizon. Oba pojazdy będą zintegrowane z Merkawami i Namerami. Wszystkie będą częścią nowego cyfrowego systemu dowodzenia.

Zobacz też: Kobiety w wojskach pancernych Izraela. Krótka historia bez ciągu dalszego

(jpost.com, timesofisrael.com)

Zachi Evenor/CC BY 2.0