Istniejąca od 1916 roku baza lotnicza RAF Waddington to jedno z najsłynniejszych lotnisk wojskowych w Wielkiej Brytanii. W czasie zimnej wojny stanowiła jeden z rdzeni brytyjskiego potencjału strategicznego – bazowały tu bombowce English Electric Canberra i Avro Vulcan.

Obecnie stacjonują tam między innymi 8. Eskadra na E-3D Sentry AEW (na zdjęciu), 51. Eskadra na RC-135V/W Rivet Joint i 13. Eskadra obsługująca bezpilotowce MQ-9 Reaper. Organizuje się tam również co roku jedną z największych imprez lotniczych w Europie – Waddington International Air Show.

Za kilkanaście dni ruszą pierwsze od 1990 roku zakrojone na dużą skalę prace na drodze startowej. Remont przewidziano na pięćdziesiąt dziewięć tygodni i podzielono na trzy fazy. Sukcesywnie rozbierane będą kolejne odcinki pasa, a na ich miejsce powstaną nowe.

Część bazujących tam jednostek czeka tymczasowa przeprowadzka. 8. Eskadra na przykład będzie stacjonowała w RAF Coningsby, a 51. Eskadra – w RAF Mildenhall, gdzie bazują amerykańskie Rivet Jointy.

(raf.mod.uk; fot. SAC Andy Stevens / Open Government License)