Pułkownik Wendell Leimbach, menedżer programu AAV7, poinformował, że Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych zaaprobował przejście do fazy produkcji małoseryjnej zmodernizowanego pływającego transportera opancerzonego Amphibious Assault Vehicle Survivability Upgrade.

W ramach nowego etapu przedsiębiorstwo Science Applications International Corporation (SAIC) zmodernizuje osiemnaście maszyn w wariancie transportera opancerzonego i trzy pojazdy dowodzenia. Decyzja o unowocześnieniu tych drugich zapadła niedawno, wcześniej bowiem SAIC miało poprzestać na transporterach opancerzonych.

Przejście do kolejnego etapu jest efektem pozytywnych testów pojazdów. W marcu 2016 roku dziesięć transporterów dostarczono USMC do prób i oceny wprowadzonych zmian, w tym zawieszenia, silnika, amortyzowanych siedzisk z uniesionymi podnóżkami i dodanych paneli pancerza. Odbywały się one na poligonach i w ośrodkach testowych – Aberdeen Test Center w stanie Maryland, Amphibious Vehicle Test Branch (AVTB) w Camp Pendleton – zaś oceny operacyjnej dokonano na terenie Marine Corps Air Ground Combat Center Twentynine Palms w Kalifornii i we wspomnianym ośrodku AVTB.

SAIC dostarczy unowocześnione pojazdy w drugim kwartale 2018 roku. Marines niezwłocznie poddadzą je kolejnym testom w celu weryfikacji wprowadzonych zmian. Planuje się, że dzięki programowi AAV-SU modernizacji poddane będzie 392 pojazdów AAV7.

Zobacz też: USA: Przyszła wojna lądowa bez udziału piechoty

(usni.org)

US Navy / Mass Communication Specialist Seaman Molly A. Evans