Koncern Leonardo poinformował, że rząd kanadyjski podjął decyzję o rozpoczęciu programu modernizacji śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych CH-149 Cormorant. Pozostają one w służbie od 2002 roku. CH-149 to lokalne oznaczenie śmigłowca AW101.

Szczegółowy zakres modernizacji dopiero będzie ustalony. Wiadomo, że docelowo ma ona zwiększyć świadomość sytuacyjną załogi i poprawić możliwości w zakresie lokalizowania ludzi i jednostek pływających na morzu, a także obniżyć koszty użytkowania całej floty CH-149. W propozycji złożonej przez Leonarda widnieje także bardzo ciekawy punkt: przywrócenie potencjału ratowniczego na Wielkich Jeziorach poprzez 8. Skrzydło Royal Canadian Air Force w Trentonie nad jeziorem Ontario.

Obecnie w kanadyjskich siłach zbrojnych służy czternaście Cormorantów. Rozdzielone są między trzy skrzydła wojsk lotniczych: 9. w Gander (Nowa Fundlandia), 14. w Greenwood (Nowa Szkocja) i 19. w Comox (Kolumbia Brytyjska).

Modernizacja przedłuży okres służby CH-149 do co najmniej 2040 roku.

Oprócz modernizacji już posiadanych Cormorantów Kanada chce także pozyskać nowe egzemplarze. Komunikat koncernu Leonardo mówi o maksymalnie siedmiu dodatkowych AW101. Ta decyzja oznacza więc porażkę Sikorsky’ego, który proponował Kanadzie zakup dodatkowych CH-148 Cyclone’ów, również dobrze już znanych w Royal Canadian Air Force.

Zobacz też: Kanadyjskie Hornety zakończą służbę po 50 latach?

(informacja prasowa)

Korona Lacasse, Creative Commons Attribution 2.0 Generic