Fiński minister obrony Jussi Niinistö zezwolił siłom zbrojnym na rozpoczęcie procedury przetargowej zmierzającej do pozyskania nowych myśliwców dla zastąpienia znajdujących się aktualnie w uzbrojeniu samolotów F/A-18 Hornet.

Decyzja została poprzedzona analizą ekspertów, którzy w raporcie zaopiniowali zakup nowych myśliwców wielozadaniowych i wzmocnienie naziemnej obrony przeciwlotniczej jako najlepsze rozwiązanie problemu wycofania Hornetów w połowie przyszłej dekady.

F/A-18 powinny zostać wycofane do końca trzeciej dekady XXI wieku z powodu ogólnego zużycia płatowca, problemów z zakupem części zamiennych oraz ogólnym spadkiem wartości bojowej, w porównaniu do samolotów potencjalnych przeciwników. Początek wycofywania F/A-18 zaplanowany jest na 2025 rok.

Aktualnie opracowywany jest dokument z prośbą o informacje, który zostanie rozesłany do potencjalnych oferentów w lutym przyszłego roku. Następnie w 2018 roku zostaną rozesłane prośby o ewentualne zapytania, co do wymogów, a sam przetarg ruszy w 2019 roku. Podpisanie kontraktu planowane jest na 2021 rok, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej na 2025 rok. Pełna gotowość operacyjna ma być osiągnięta pięć lat później.

Potencjalnymi następcami Hornetów są: Boeing F/A-18E/F Super Hornet, Dassault Rafale, Eurofighter Typhoon, Lockheed Martin F-35 Lightning II i Saab JAS 39 Gripen.

(janes.com, fot. Maciej Hypś, Konflikty.pl)