Premier Rumunii Dacian Cioloș zapowiedział, że ministerstwo obrony planuje udzielić zamówienia na dostawę transporterów opancerzonych niemieckiemu przedsiębiorstwu Rheinmetall Defence. Ma ono współpracować z państwowymi firmami i założyć fabrykę w Rumunii, która będzie je produkować na potrzeby rodzimych wojsk lądowych. Mimo że nie zostało to powiedziane wprost, prawdopodobnie będą nimi Boxery (zobacz też: Wielka Brytania zainteresowana Boxerami).

Takie rozwiązanie ma pozwolić na stworzenie nowych miejsc pracy. Kontrakt nie został jeszcze podpisany, ale rozmowy są bardzo zaawansowane. – Powstanie rumuńsko-niemiecka spółka joint venture, która pozwoli Rheinmetallowi zdobyć zamówienie i zbudować transportery opancerzone, które w pierwszej kolejności trafią do rumuńskich wojsk lądowych – powiedział Cioloș na łamach lokalnego radia Europa FM.

Zgodnie z planem nowe pojazdy zastąpią w służbie transportery opancerzone z rodziny TAB, lokalnie produkowane warianty radzieckich BTR-70. Dacian Cioloș nie ujawnił tego, ile sztuk zostanie wyprodukowanych, ale siły zbrojne Rumunii planują wymienić około 1500 TAB-ów w ciągu kilku najbliższych lat. Według premiera ministerstwo obrony dąży do zawarcia podobnych transakcji z zagranicznymi producentami w ramach pozostałych krajowych programów zamówień. W pierwszej kolejności ma to dotyczyć nabycia nowych korwet dla rumuńskiego marynarki wojennej.

Zobacz też: Holandia zmodyfikowała zamówienie na Boxery

(defensenews.com; na zdjęciu kołowy transporter opancerzony TABC-79 podczas misji w Afganistanie, fot. Mircea87, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Mircea87, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported