Rumuński minister obrony Gabriel Les poinformował, że pierwszych dostaw kołowych transporterów opancerzonych Saur 3 dla wojsk lądowych oczekuje się w 2018 roku. Rumuński rząd planuje, że do prac nad nimi włączy się szerokie grono krajowych przedsiębiorstw.

– Jest całkiem możliwe, że pierwsze transportery pojawią się już w przyszłym roku. Będą składane w Rumunii w ramach specjalnej linii montażowej. Jak już mówiłem wcześniej, dla nas bardzo ważne jest jak najszybsze opanowanie tej technologii – powiedział Les na Uniwersytecie Valahia w Targoviste.

Minister gospodarki Mihai Tudose stwierdził ponadto, że w związku z budową rodzimego transportera opancerzonego współpracą z krajowym przemysłem zainteresowane są dwa duże podmioty: Rheinmetall (zobacz też: Rumuńskie transportery opancerzone od Rheinmetalla?) i General Dynamics. Nie ujawnił jednak dalszych szczegółów, ale wskazał, że pojazd opancerzony będzie zgodny z obowiązującymi wymaganiami operacyjnymi dla wojsk lądowych państw NATO.

Tudose dodał, że nie należy obawiać się o finansowanie ze środków rządowych, gdyż pieniądze na zakup transporterów na pewno się znajdą. Rumuni są zdecydowani współpracować w celu zapewnienia transferu know-how i integracji przemysłu rumuńskiego w tworzeniu pojazdu, a także późniejszego serwisowania.

Saur 3 ma być pływającym transporterem opancerzonym w układzie 8 × 8 ważącym w 21 ton i zabierającym na pokład trzech członków załogi i ośmiu żołnierzy desantu. Powstaje w ramach programu Transportor blindat pentru trupe 8 × 8 i jest kolejnym przedstawicielem tej rodziny pojazdów (poprzednikiem jest Saur 2). Ochrona pojazdu ma kształtować się co najmniej na poziomie 3 według normy STANAG 4569. Napędzany będzie silnikiem wysokoprężnym MTU o mocy 420 koni mechanicznych, co pozwoli na uzyskanie maksymalnej prędkości około 110 kilometrów na godzinę. W wodzie będzie mógł poruszać się z prędkością 10 kilometrów na godzinę.

Oprócz wersji standardowej powstaną również pojazdy w kliku odmianach specjalistycznych: wóz zabezpieczenia technicznego, ambulans opancerzony, wóz dowodzenia, pojazd logistyczny, niszczyciel czołgów, moździerz samobieżny i pojazd-nośnik systemów przeciwlotniczych. Uzbrojenie zależne będzie od wersji, w podstawowej zaś będzie dysponował armatą automatyczną Oerlikon kalibru 25 milimetrów (lub większym) i sprzężonym z nią karabinem maszynowym PKT kalibru 7,62 milimetra.

Zobacz też: Dodatkowe Piranhe III dla Rumunii

(armyrecognition.com, militaryfactory.com)

Valentin Ciobîrcă, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported