Rumuńskie ministerstwo obrony narodowej podpisało 12 stycznia z General Dynamics kontrakt na dostawę 227 kołowych transporterów opancerzonych Piranha V w sześciu wersjach. Wartość kontraktu wynosi około 895 milionów euro (3,73 miliarda złotych).

W ramach umowy do końca tego roku wojsko rumuńskie ma otrzymać trzydzieści sześć pojazdów. Trzydzieści powstanie w zakładach producenta w Kreuzlingen, zaś pozostałe sześć będzie już owocem licencji, która zostanie przekazana przez GDELS do Zakładów Mechanicznych Bukareszt. Łącznie zatem jedynie 30 z 227 transporterów opancerzonych będzie pochodziło z importu. Potwierdzają się przy tym pierwotne przypuszczenia co do szacowanej liczby pojazdów, które zostaną wyprodukowane w Rumunii.

Co więcej, 1 grudnia, podczas defilady z okazji dnia niepodległości, potwierdzono już odbiór trzech Piranhi V przez Forțele Terestre Române. Były to transportery w wersji bazowej, uzbrojone w bezzałogowe stanowiska strzeleckie.

Co do pozostałych wersji, które mają trafić na wyposażenie rumuńskich wojsk lądowych, można przypuszczać na podstawie informacji ze strony ministerstwo obrony, że będą to moździerze samobieżne, wozy dowodzenia, rozpoznawcze, ewakuacji medycznej i zabezpieczenia technicznego. Wciąż nie są jednak znane proporcje, w jakich owe odmiany zostaną wyprodukowane.

Zobacz też: Rumunia kupi H215

(digi24.ro, gdels.com)

materiały prasowe GDELS