Rumuński minister obrony Mihai Fifor ogłosił zamiar pozyskania okrętu podwodnego. Jest to część szerszego programu modernizacji floty.

– Modernizacja Forțele Navale Române jest palącą potrzebą – mówił Fifor podczas wystąpienia przed parlamentem. – Ten ambitny program pozwoli Rumuni wrócić do roli kluczowego gracza na Morzu Czarnym.

Minister zapowiedział pozyskanie w perspektywie średnioterminowej pełnej zdolności do prowadzenia działań podwodnych. W grę wchodzi jednak tylko zakup pojedynczej jednostki, która miałaby powstać w rumuńskiej stoczni. O innych planach w związku z modernizacją floty nie było mowy. W ubiegłym roku pojawiły się jednak doniesienia, że Bukareszt jest zainteresowany korwetami typu Gowind.

Nie wiadomo także, jakim typem okrętu podwodnego byłaby zainteresowana Rumunia. W spekulacjach pojawia się tylko jednostka typu 214.

Rumuńska marynarka wojenna posiada formalnie jeden okręt podwodny, Delfinul projektu 877 (na zdjęciu). Jednostka została wprowadzona do służby w 1985 roku, jednak zaledwie dziesięć lat później została przeniesiona do rezerwy z powodu wyczerpania resursów baterii silników elektrycznych. W 2001 Delfinul został przekazany Akademii Marynarki Wojennej, gdzie pełni funkcję jednostki szkolnej na stałe zacumowanej przy nabrzeżu.

Zobacz też: Rumunia podpisała kontrakt na Piranhe V

(euronews.com)

Romanian Ministery of Defence