Ministerstwo obrony Rumunii poinformowało o odbiorze pierwszej partii trzydziestu sześciu kołowych transporterów opancerzonych Piranha V dla wojsk lądowych. Uroczyste przekazanie sprzętu nastąpiło 5 października w zakładzie Uzina Mecanică Bucureşti. Nowe Piranhe dołączą do trzech odebranych już wcześniej przez Forțele Terestre Române. Transportery w wersji bazowej – uzbrojone w bezzałogowe stanowiska strzeleckie – zaprezentowano podczas defilady z okazji dnia niepodległości 1 grudnia 2017 roku.

Pojazdy mają teraz przejść testy akceptacyjne i trafić na wyposażenie żołnierzy. W rumuńskim resorcie obrony i Forțele Terestre Române panuje umiarkowany optymizm i przekonanie, że dotychczasowe problemy są już przeszłością.

– Jestem przekonany, że pojazdy przejdą testy bez żadnych problemów i wdrożenie do pododdziałów wojsk lądowych również nastręczy trudności – powiedział szef resortu Nicolae Ciucă, uczestniczący w uroczystości przekazania wozów.

Ciucă poinformował, że pierwsza partia transporterów trafi do 26. batalionu piechoty noszącej przydomek „Czerwone Skorpiony” z koszarami w Krajowej w południowo-wschodniej Rumunii. Batalion pozostaje w dyspozycji wielonarodowej brygady Multinational Brigade South-East, której zadaniem wypełnianie zobowiązań sojuszniczych na obszarze Europy południowo-wschodniej w przypadku uruchomienia procedury artykułu piątego Traktatu Północnoatlantyckiego.

Program pozyskania Piranhi V zanotował dwudziestomiesięczne opóźnienie. Powodem były przedłużające się testy wieży bezzałogowej UT30MK2, kłopoty z integracją lokalnego systemu łączności z pojazdami i transferem technologii. Na amerykański koncern General Dynamics European Land Systems nałożono nawet karę umowną w wysokości 8,5 miliona euro za opóźnienia w dostawach transporterów.

Kontrakt na dostawę 227 transporterów Piranha V w sześciu wersjach rumuńskie ministerstwo obrony narodowej podpisało 12 stycznia 2018 roku. Pojazdy do tamtejszych wojsk lądowych trafią w wersjach: bazowej, moździerza samobieżnego, wozu dowodzenia, rozpoznawczej, ewakuacji medycznej i zabezpieczenia technicznego. Rumuński podatnik zapłaci za ten zakup około 895 milionów euro (3,73 miliarda złotych). 36 z 227 pojazdów powstało poza granicami w Rumunii.

To nie jedynie dostawy sprzętu wojskowego do Rumunii w ostatnim czasie. 17 września na terenie bazy wojskowej Capu Midia opodal Konstancy odbyła się uroczystość przekazania komponentu przeciwlotniczego systemu Patriot PAC‑3+. W sierpniu odebrano dwa samoloty bojowe F-16 Fighting Falcon w ramach programu „Peace Carpathian II”, obejmującego łącznie zakup pięciu używanych F-16 od Portugalii. Dwa kolejne spodziewane są w najbliższym czasie.

Zobacz też: Rumunia poszukuje czołgów podstawowych

(seenews.com, informacja prasowa, armyrecognition.com)

materiały prasowe GDELS