W ostatnim tygodniu września Rumunia odebrała ostatnie trzy samoloty wielozadaniowe F-16 kupione od Portugalii. Oficjalna uroczystość w Rumunii odbędzie się w przyszłym tygodniu w 86. Bazie Lotniczej w Fetești. Jednocześnie minister obrony Mihai Fifor zapowiedział zakup kolejnych myśliwców tego typu, tym razem od Stanów Zjednoczonych.

– W przyszłym tygodniu zamkniemy tę część programu F-16 – mówił minister Fifor. – Jesteśmy w trakcie zaawansowanych negocjacji w sprawie zakupu kolejnych takich samolotów od Stanów Zjednoczonych, a nie od Portugalii. Wysłaliśmy niezbędne dokumenty i oczekujemy na ostateczną ofertę cenową. Mamy nadzieję kupić kolejne trzydzieści sześć samolotów.

Dodał przy tym, że ich piloci mieliby być szkoleni już w Rumunii. Zaznaczył, że w kraju rozwijany jest projekt nowej wersji samolotu szkolnego IAR 99 Șoim. Ma ona być wykorzystywana do treningu pilotów, którzy w przyszłości będą latać na F-16.

Realizacja rumuńsko-portugalskiej umowy międzyrządowej o kupnie F-16 została określona jako wzór efektywności, profesjonalizmu i transparentności. Rumuńscy dowódcy podkreślili, że zbudowane relacje i współpraca między siłami powietrznymi obu państw będą żywe długo po zakończeniu dostaw myśliwców. Także Amerykanie usłyszeli podziękowania za pomoc przy realizacji umowy oraz szkolenie pilotów i mechaników.

Minister Fifor wypowiedział się także na temat kupna zestawów przeciwlotniczych Patriot. Powiedział, że Stany Zjednoczone zaakceptowały proponowane przez Rumunię rozłożenie płatności na raty, a prace serwisowe będą realizowane przez jedno z rumuńskich przedsiębiorstw. Patrioty mają być zamówione oficjalnie do końca tego roku.

(defense-aerospace.com)

USAF / SSgt. Kate Thornton