Rumuńskie ministerstwo obrony wezwało amerykański koncern General Dynamics European Land Systems do zapłaty 8,5 miliona euro kary za opóźnienia w dostawach kołowych transporterów opancerzonych Piranha V.

– Departament uzbrojenia rozpoczął procedurę nakładania kary z powodu opóźnień w dostawach – powiedział rumuński minister obrony Gabriel Leș. – Minęło już osiem miesięcy, trzydzieści sześć wozów powinno być dostarczonych na początku lutego.

Pierwotnie pierwsze transportery maiły być doręczone do końca 2018 roku, ale później uzgodniono przesunięcie terminu na początek lutego. Do początku listopada dostarczono jedynie osiem transporterów. Według ministerstwa obrony Amerykanie blokują realizację umowy, która zakładała zmontowanie 197 transporterów w Zakładach Mechanicznych w Bukareszcie. Dodatkowo Rumuni uważają, że dostarczone pojazdy nie spełniają wymagań uzgodnionych w kontrakcie i rozważają wycofanie się z całej umowy.

Umowę na dostawę 227 transporterów Piranha V podpisano w styczniu 2018 roku. Całkowita wartość kontraktu wynosi 895 milionów euro.

Zobacz też: Madryt zatwierdził produkcję transporterów opancerzonych

(romania-insider.com, mediafax.ro)

materiały prasowe GDELS