Amerykański Departament Stanu wyraził aprobatę dla zakupu zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot przez Rumunię. Agencja do spraw Współpracy Obronnej i Bezpieczeństwa już powiadomiła o tym Kongres. Szacowany koszt pozyskania siedmiu zestawów wraz z wyposażeniem dodatkowym to 3,9 miliarda dolarów.

Pierwsze bardziej znaczące informacje o zainteresowaniu Rumunów Patriotami pojawiły się w kwietniu bieżącego roku. Tamtejsze ministerstwo obrony zdecydowało się nabyć od razu wszystkie jednostki ogniowe, a nie dzielić zamówienia. Początkowo mówiono o czterech zestawach i stopniowym zamawianiu kolejnych.

Bukareszt zdecydował się kupić siedem radarów sektorowych AN/MPQ-65, siedem stacji kontroli AN/MSQ-132, trzynaście wozów radioliniowych Antenna Mast Group, 28 wyrzutni wielofunkcyjnych M903, 56 pocisków MIM-104E GEM-T TBM (mogą zwalczać pociski balistyczne), 168 pocisków PAC-3 MSE i siedem jednostek Electrical Power Plants III. Wraz z wyżej wymienionym sprzętem Amerykanie dostarczą pakiet logistyczny, w tym zapewnią szkolenia oraz części zamienne i serwisowanie.

W porównaniu do zamówienia Polski pozyskane Patrioty nie będą dysponować systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS, ale Rumuni zdecydowali się na zakup pocisków GEM-T.

Zgodnie z komunikatem Departamentu Stanu sprzedaż Partiotów nad Morze Czarne jest zgodne z celami polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, gdyż wzmacnia sojusznika z NATO. Podkreśla się, że kontrakt nie przewiduje obecnie żadnych zamówień offsetowych. Jej realizacją zajmą się zakłady Raytheona w Andover stanie Massachusetts i Lockheeda-Martina w Dallas w stanie Teksas.

Zobacz też: Rumuński Saur 3 w 2018 roku?

(armyrecognition.com)

Raytheon