Rumunia i Portugalia podpisały umowę dotyczącą sprzedaży rumuńskim wojskom lotniczym pięciu wielozadaniowych samolotów bojowych F-16A MLU. Umowa o wartości 130 milionów dolarów została podpisana przez ministrów obrony obu państw – Nicolae Ciucę i João Gomesa Cravinho.

– Jest to dopełnienie kroków podjętych kilka lat temu, kiedy Rumunia zdecydowała się oprzeć zdolności swojego lotnictwa na F-16 – powiedział rumuński minister obrony Nicolae Ciucă.

Dwa myśliwce zostaną dostarczone w czerwcu, kolejne dwa w październiku, a ostatni na początku 2021 roku. Przed dostawą przejdą modernizację awioniki do wersji M.5.2R – takiej samej, jaką mają pozostałe rumuńskie F-16.

W tej chwili Rumunia posiada dwanaście F-16A/B MLU. Wraz z pozyskaniem nowych samolotów Rumunia zapewniała sobie transfer wiedzy, a w planach jest utworzenie w tym państwie centrum serwisowego. Swego czasu mówiło się o możliwości dokonywania przeglądów i napraw silników Pratt & Whitney F100, ale ostatnie wypowiedzi rumuńskiego ministra obrony były bardziej ogólne.

– Dla Rumunii oznacza to również transfer wiedzy i technologii do przemysłu zbrojeniowego oraz umożliwi mu podjęcie modernizacji samolotów kupionych teraz i wcześniejszych dwunastu – powiedział Ciucă. – Razem z pozyskaniem tych pięciu samolotów będziemy mogli rozwinąć w Rumunii ich serwisowanie i będzie to realizowane przy dalszej współpracy z Portugalią, a także przy bezpośrednim zaangażowaniu Lockheeda.

Zobacz też: US Navy reaktywuje 2. Flotę

(actmedia.eu)

Maciej Hypś, Konflikty.pl