6 marca tego roku rumuński resort obrony (MApN) wysłał do niemieckiego Rheinmetalla zapytanie ofertowe w sprawie potencjalnego zakupu 173 bojowych wozów piechoty Puma na potrzeby wojsk lądowych. Sprawa zakupu tych pojazdów ciągnęła się co prawda od lipca zeszłego roku, lecz dopiero teraz ujrzała ona światło dzienne.

Zgodnie z postawionymi przez Rumunów wymogami zakup ten można traktować de facto jako zakup licencji, ponieważ produkcja Pum byłaby realizowana nie w Niemczech, lecz w należących w połowie do państwa miejscowych zakładach w Moreni. Joint-venture, które jest oryginalnym producentem Pum – Project System Management GmbH – miałoby odpowiadać jedynie za produkcję kadłuba, podczas gdy produkcja uzbrojenia i innych podzespołów oraz montaż końcowy byłyby już realizowane w Rumunii przez Romanian Military Vehicle Systems (RVMS), niedoszłego producenta kołowych Agilisów.

Program zakupu Pum ma być zrealizowany w miejsce planowanej modernizacji pozostałych w wojsku rumuńskim MLI-84 (z armatą 73-milimetrową), czego koszt był szacowany na 183 miliony euro. Pomimo wygórowanych żądań strony rumuńskiej dotyczących produkcji Pumy Rheinmetall miał być nastawiony pozytywnie do tej wstępnej oferty współpracy.

Wbrew propozycji Niemców z zeszłego roku zakup Pum miałby jednak zostać zrealizowany w miejscu wspólnego opracowania kołowego transportera opancerzonego Agilis 8 × 8. Rheinmetall proponował bowiem wspólną produkcję Pum i Agilisa w zakładach w Moreni przy jednocześnie ich częściowej unifikacji (identyczna wieża z w uzbrojeniem, środki obserwacji i łączności).

Może to znacząco utrudnić sytuację Niemców, ponieważ chęć zakupu gotowego już Agilisa zgłosiła Bundeswehra, w której miał się on stać następcą prawie tysiąca kołowych transporterów opancerzonych Fuchs 1. Z drugiej strony dzięki rezygnacji z obu programów Rumuni będą mieć na start do dyspozycji 411 milionów euro, które przeznaczą właśnie na zakup Pum.

Dodatkowo nieoficjalnie do sprawy przyłączyło się amerykańskie GDELS – producentem Piranhi V, które zostały wcześniej zamówione przez MApN. Wykorzystując tę sytuację, Amerykanie zaproponowali Rumunom opracowanie nowego kołowego pływającego transportera opancerzonego zgodnego z miejscowymi wymogami. Powstałby on na bazie Piranhi IV, która – opracowana na początku tego wieku – była formą przejściową pomiędzy starszą Piranhą III i nowszą Piranhą V.

Dodatkowo w celu minimalizacji ryzyka realizacji programu GDELS zaoferowało, że ten transporter będzie opracowany wyłącznie ze środków własnych amerykańskiego koncernu.

Zobacz też: Rumunia chce kupić 36 Fighting Falconów, być może w wersji V

(hotnews.ro)

materiały prasowe Rheinmetall Defence