Podczas zorganizowanych w Bukareszcie targów Black Sea Defense & Aerospace (BSDA) 2018 RomTuringia i Uzina Mecanica Bucurest zaprezentowało uzbrojoną wersję samochodu osobowego Dacia Duster. Popularne dzieło rumuńskiego przemysłu samochodowego ma stać się atrakcyjną propozycją dla biedniejszych użytkowników. W ciągu ostatniego roku to już druga propozycja militarnego wykorzystania pojazdu, choć konstrukcja nie jest nowa, gdyż po raz pierwszy pojawiła się w 2013 roku. W październiku ubiegłego roku powstał samochód do przewozu ładunków niebezpiecznych.

Prace koncepcyjne i konstrukcyjne odbywały się pod nadzorem przedsiębiorstwa Renault Technologie Roumanie. Samochód opancerzony na bazie Dacii powstał na zamówienie rumuńskich wojsk lądowych. Ma już za sobą pierwsze testy ogniowe na poligonie.

Rumuńskiego „technicala” określa się jako jeden z najlepszych możliwych wyborów w zakresie prostoty wykonania i kosztów pozyskania. Sam pojazd w wersji komercyjnej nie należy do najdroższych w swojej klasie, zaś jego przekształcenie w wersję uzbrojoną nie jest skomplikowane.

Dacię Duster wyposażono w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym kalibru 7,62 milimetra. Moduł waży 140 kilogramów. Operator karabinu maszynowego siedzi na fotelu pasażera i używa systemu sterującego z prostym joystickiem. Sterowanie opracowała rumuńska firma Digitalbit. Stabilizowany moduł uzbrojenia zamontowano na rurowej konstrukcji przytwierdzonej do podwozia.

Zobacz też: Rumunia planuje pozyskać okręt podwodny

(armyrecogition.com)

Norbert Aepli, Switzerland, Creative Commons Attribution 4.0 International