Konsorcjum Patria–BAE Systems Australia, konkurent w drugiej fazie programu LAND 400, zawarło porozumienie z przedsiębiorstwem RUAG Australia. Na mocy tej umowy australijska filia szwajcarskiego przedsiębiorstwa RUAG wyprodukuje pancerz dla kołowego bojowego wozu rozpoznawczego AMV35 w układzie 8 × 8. Ma to wzmocnić ofertę konsorcjum i przekonać Canberrę do wyboru ich produktu.

Szwajcarzy zobowiązali się dokonać transferu technologii potrzebnego do wykonania wszelkich prac produkcyjnych i montażu pancerza na transporterach. Prace wykonywane będą w Bayswater w stanie Wiktoria.

Porozumienie jest przejawem strategii obranej przez Patrię i BAE Systems: konsorcjum dąży do jak największego udziału australijskiego przemysłu w produkcji AMV35. Przedsiębiorstwa australijskiego sektora obronnego będą też partycypować we wsparciu technicznym podczas trzydziestoletniego okresu użytkowania pojazdów.

Efektem programu LAND 400 będzie znalezienie następców ośmiokołowych pojazdów opancerzonych ASLAV i gąsienicowych M113AS4. Australijskie siły zbrojne poszukują kilku wariantów: bojowego wozu rozpoznawczego, bojowego wozu piechoty i wozu wsparcia. Przy zachowaniu wyznaczonych terminów wymiana pojazdów może ruszyć w roku 2020.

AMV35 to połączenie transportera opancerzonego Patria AMV i załogowej wieży E35, zastosowanej w bojowym wozie piechoty CV9035. Główne uzbrojenie wozu stanowi działko automatyczne kalibru 35 milimetrów, przystosowane do strzelania amunicją programowalną. AMV35 ma konstrukcję modułową, co pozwala na integrację z różnym typem uzbrojenia.

Produkt konsorcjum walczy z pojazdem opancerzonym Boxer, oferowanym przez niemiecki Rheinmetall. Boxer w konfiguracji dla Australii wyposażony jest w dwuosobową wieżę Lance uzbrojoną w armatę kalibru 30 milimetrów, która stosowana jest w gąsienicowych Lynksach. Jeśli wygra Rheinmetall, wozy będą produkowane w stanie Queensland.

Zwycięzca postępowania wyprodukuje 225 nowych pojazdów dla australijskich wojsk lądowych. O tym, który z oferentów pozyska intratny kontrakt być może przekonamy się jeszcze w pierwszej połowie 2018 roku.

Zobacz też: Australia planuje modernizację czołgów M1A1

(informacja prasowa)

materiały prasowe BAE Systems