Dowódca Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia Federacji Rosyjskiej generał Siergiej Karakajew powiedział, że międzykontynentalne pociski balistyczne RS-28 Sarmat zostaną przyjęte na wyposażenie tego rodzaju sił zbrojnych najwcześniej w latach 2019-2020.

– Równocześnie z wycofywaniem z użycia skonstruowanych jeszcze w Związku Radzieckim pocisków międzykontynentalnych R-36M2 Wojewoda (w kodzie NATO: SS-18 Satan) planowane jest przyjęcie do służby liniowej nowych pocisków – oświadczył Karakajew. Wykorzystywane od 28 lat R-36M2 nie tak szybko zostaną złożone do magazynów, nadal mają znajdować się na wyposażeniu rosyjskich wojsk rakietowych. Być może ich ostateczne wycofanie ze służby nastąpi dopiero w 2022 roku.

Po pierwszych doniesieniach o skonstruowaniu prototypu planowano, że RS-28 Sarmat uzyskają gotowość operacyjną w 2018 roku i wówczas też będą wprowadzane do służby liniowej. W pierwszej kolejności mają być dostarczone do dwóch dywizji: pod Użurem w Kraju Krasnodarskim i pod Dombarowskiem w obwodzie orenburskim.

Obecnie zweryfikowano te założenia, okazało się bowiem, że kosmodrom w Plisiecku nie jest jeszcze gotowy do przeprowadzenia pierwszych testów. Początkowo miały one rozpocząć się w 2017 roku, ale potem zdecydowano, że możliwe będzie ich przyspieszenie i ustalono termin na koniec 2016 roku, który jednak Rosjanie przesunęli. Tym samym pierwsze egzemplarze mają uzyskać pełną gotowość operacyjną najwcześniej w roku 2019.

(armyrecognition.com; fot. NH2501, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution 2.5 Generic)

NH2501, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution 2.5 Generic