Izraelska firma zbrojeniowa Rafael ujawniła informacje, że pracuje nad przeznaczonym dla śmigłowców systemem obrony bezpośredniej, a jego pierwsze testy potwierdziły, że może on skutecznie zwalczać miedzy innymi napędzane rakietowo granaty jak RPG.

Urządzenie nazwane Flicker działa na podobnej zasadzie jak produkowany przez to samo przedsiębiorstwo system Trophy przeznaczony dla czołgów i innych pojazdów opancerzonych, który ma bronić ich przed rakietami i pociskami. Trophy używane jest na przykład na czołgach Merkava Mk IV. System dookoła ochranianego pojazdu tworzy strefę w kształcie półkuli, w której nadlatujące pociski są przechwytywane przy pomocy nie ujawnionych przez producenta środków, które uderzając w nadlatujący pocisk zmieniają jego trajektorię lotu i powodują, że mija on cel.

Obecnie Izrael używa środków walki elektronicznej do zagłuszania kierowanych rakiet ziemia-powietrze, ale są one nieskuteczne w stosunku do tak prostej broni jak RPG. Przy użyciu granatników strącono wiele śmigłowców w wojnach w Somalii, Iraku i Afganistanie.

Po wykryciu nadlatującego pocisku Flicker będzie odpalał własną miniaturową rakietę, która będzie miała za zadanie trafić we wrogi obiekt. Niedawno przeprowadzone testy udowodniły, że system działa i trafienie antyrakietą w nadlatujący granat powoduje jego detonację. Teraz prace muszą skoncentrować się na zmniejszeniu masy i objętości całego systemu, tak by przybrał on rozmiary pozwalające na bezproblemowy montaż na helikopterach.

(flightglobal.com)