Okręt zaopatrzeniowy SAS Drakensberg (A301) należący do marynarki wojennej Republiki Południowej Afryki został skierowany w północny rejon Kanału Mozambickiego z zadaniem zwalczania piractwa i innej przestępczości. Operacja „Copper” jest realizowana wspólnie ze Wspólnotą Rozwoju Afryki Południowej – organizacją założoną przez rządy dziewięciu południowoafrykańskich krajów.

SAS Drakensberg uczestniczył w takiej misji po raz pierwszy kilka lat temu. Brał wtedy udział w jedynej jak do tej pory bezpośredniej akcji udaremnienia aktu piractwa przeprowadzonej przez południowoafrykański okręt. Drakensberg był częścią operacji „Atalanta” prowadzonej przez Unię Europejską i miał za zadanie blokowanie Kanału Mozambickiego, gdyby piraci z rogu Afryki chcieli uciekać na południe.

Na pokładzie okrętu będzie stacjonował oddział mozambickiej piechoty morskiej, a poza piractwem będzie zajmował się zwalczaniem również pospolitej przestępczości. Rejonem szczególnego zainteresowania będą podmorskie pola gazowe i roponośne zlokalizowane u północnych wybrzeży Mozambiku.

Misja okrętu ma potrwać miesiąc, ale może to jeszcze ulec zmianie. Przez ten czas jednostka będzie samowystarczalna i nie będzie uzupełniała zapasów w portach ani na morzu.

Zobacz też: Zatoka Gwinejska nowym centrum piractwa

(defenceweb.co.za)

Col André Kritzinger, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported