Prezydent RPA Cyril Ramaphosa podjął decyzje o przedłużeniu misji wojskowej na ulicach Kapsztadu do 31 marca 2020 roku. Żołnierzy wysłano do miasta, aby wsparli policjantów w szczególnie niebezpiecznych częściach miasta. Według danych miejscowych służb porządkowych w dziesięciu dzielnicach Kapsztadu dochodzi do 42% ze wszystkich morderstw odnotowanych w Prowincji Przylądkowej Zachodniej.

W wyniku operacji wojskowo-policyjnej aresztowano ponad 400 osób, z czego 191 zatrzymanych określono jako szczególnie niebezpiecznych. Początkowo zakładano, iż żołnierze będą brać udział w patrolach jedynie przez trzy miesiące. Na wniosek Alana Winde’a, premiera Prowincji Przylądkowej Zachodniej, operację przedłużono o kolejne sześć miesięcy. Do tej pory cała akcja kosztowała 23 miliony randów (około 6 milionów złotych).

Działające w Kapsztadzie grupy przestępcze mają więcej wspólnego ze zorganizowanymi formacjami paramilitarnymi niż z gangami miejskimi. Dzięki wsparciu wojska południowoafrykańska policja może wkroczyć do najbardziej niebezpiecznych dzielnic i podjąć walkę z przestępcami.

Zobacz też: Napad rabunkowy na bazę wojskową w RPA

(news24.com)

US Army Africa