Republika Południowej Afryki zwróciła się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o zgodę na sprzedaż Iranowi pocisków rakietowych Umkhonto. Wartość kontraktu ocenia się na 118 milionów dolarów. Jeśli zaś dojdzie do jego realizacji, będzie największym w historii kontraktem południowoafrykańskiego Denela, dotyczącym uzbrojenia tego typu.

Jest to pierwszy namacalny efekt podpisania w grudniu ubiegłego memorandum w sprawie zacieśnienia współpracy obronnej i wojskowej między Islamską Republiką Iranu a Republiką Południowej Afryki. Zgodnie z porozumieniem oba kraje wzmocnią współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa morskiego oraz zwalczania przestępczości zorganizowanej i terroryzmu, a także będą promować pokój i stabilność w regionie. Ponadto deklarują wymianę doświadczeń i organizację wspólnych ćwiczeń.

Na drodze do podpisania kontraktu i dostaw pocisków do Iranu może stanąć Rada Bezpieczeństwa ONZ. Po podpisaniu 14 lipca 2015 roku porozumienia ograniczającego irański program nuklearny (JCPOA) uchwaliła ona rezolucję 2231, która pozwala na warunkową sprzedaż uzbrojenia, w tym czołgów, kompleksów artyleryjskich, śmigłowców bojowych i samolotów wielozadaniowych oraz technologii rakietowych. W okresie przejściowym, do października 2020 roku, wymagana jest jednak zgoda oenzetowskiego organu.

Umkhonto to rakietowe pociski przeciwlotnicze bliskiego i średniego zasięgu, zaprojektowane i skonstruowane przez południowoafrykański koncern zbrojeniowy Denel Dynamics z myślą o wyposażeniu w nie fregat Meko A200 (zobacz: Południowoafrykańskie rakiety dla algierskich fregat). Mogą również służyć jako lądowe mobilne systemy przeciwlotnicze, w których kontenery rakietowe zamontowane są na podwoziach ciężarówek.

Używane są w dwóch głównych odmianach: z głowicą samonaprowadzającą na podczerwień (Umkhonto-IR) lub z głowicą samonaprowadzającą radarowo (Umkhonto-R). Pierwsza charakteryzuje się pułapem 8 kilometrów i może razić cele w odległości 20 kilometrów, druga zaś jest w stanie niszczyć cele na wysokości 15 kilometrów i położone 60 kilometrów od wyrzutni. Obie uzbrojone są w głowicę o masie 23 kilogramów. System ma zapewniać obronę przed równoczesnymi atakami powietrznymi ze strony pocisków manewrujących, samolotów, bezzałogowych statków latających i pocisków przeciwokrętowych.

Zobacz też: Testy S-300 w Iranie

(iran-bn.com)

Flash 285, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported